Archeolodzy odkryli najstarsze wino świata w stanie płynnym!

Zespół archeologów znalazł najstarsze wino w stanie płynnym w rzymskim grobowcu w Hiszpanii. Naukowcy opublikowali wyniki swoich badań i ustalili, że było to białe wino.

Urnę odnaleziono w grobowcu w Carmonie w południowej Hiszpanii w 2019 r. Teraz opublikowano wyniki badań archeochemicznych płynu znajdującego się wewnątrz urny, co wskazuje na jego ogromne znaczenie dla uprawy winorośli. Badania zespołu zostały opublikowane w Journal of Archaeological Science.

Zespół potwierdził, że tajemniczy płyn był winem, identyfikując jego polifenole, które są biomarkerami występującymi w winach. Uzyskano siedem polifenoli, które są obecne w nowoczesnych regionach produkcji wina w Hiszpanii. Ale brakujący polifenol – kwas syringowy – doprowadził zespół do wniosku, że wino było w swoim czasie białe.

Odczyn pH cieczy wynosił 7,5 i był znacznie wyższy niż w przypadku win produkowanych obecnie w regionie. PH tego płynu jest prawdopodobnie spowodowane „silnym rozpadem potencjalnego wina, którym kiedyś był”, napisali autorzy. Ogólnie rzecz biorąc, profil mineralny płynu był podobny do win sherry z Jerez w Andaluzji, a także kilku rodzajów win fino.

Wino w urnie, to nie przypadek

Zgodnie z komunikatem Uniwersytetu Cordoba, szczątki w urnie wraz z winem należały do mężczyzny i prawdopodobnie nie było przypadkowe. W starożytnym Rzymie kobietom nie wolno było pić wina, a podział na płeć został przeniesiony do rzymskiej Hiszpanii. W mauzoleum znaleziono również urnę zawierającą szczątki kobiety, ale nie zawierała ona wina. Zamiast tajemniczego płynu, urna kobiety zawierała kilka bursztynowych kamieni szlachetnych, butelkę perfum i resztki jedwabnych tkanin.

Co ważne, jest to najstarsze płynne wino, jakie kiedykolwiek znaleziono. Nie oznacza to, że można go bezpiecznie pić, ale jest znacznie łatwiejszy do spożycia niż starsze znaleziska archeologiczne związane z winem. Najczęściej naukowcy odkrywają płyn alkoholowy zazwyczaj zasuszony.

Tak było m.in. w 2017 r., kiedy inny zespół naukowców znalazł najstarsze dowody produkcji wina gronowego we fragmentach ceramiki pochodzącej z Gruzji sprzed 8000 lat. Wina zajmowano się już na długo przed czasami rzymskimi, ale rzadko zdarza się, aby wino pozostawało w stanie płynnym przez tysiąclecia – czytamy na portalu.

Zespołowi nie udało się określić dokładnej odmiany winogron użytej do jego produkcji, co uniemożliwiło identyfikację konkretnego rodzaju białego wina.

Źródło: gizmodo.com

Czytaj też: SpaceX ma już na orbicie ponad 6000 satelitów!

Grafika tytułowa: Zbynek Burival / Unsplash