Apple ułatwia życie niepełnosprawnym

Gigant z Cupertino ogłosił dzisiaj szereg nowych funkcji ułatwień dostępu w swoich produktach, które mogą pomóc osobom niepełnosprawnym.

 Jedną z najważniejszych funkcji, jaka pojawi się jeszcze w tym roku są napisy na żywo do filmów na iPhone’y, iPady i komputery Mac. Osoby niedosłyszące lub każdy, kto chce oglądać wideo z wyłączonym dźwiękiem, zobaczą tekst na dole ekranu. Apple poinformował, że funkcja może być używana w usługach przesyłania strumieniowego, połączeniach FaceTime i innych aplikacjach do wideokonferencji. Podobna rozwiązanie jest już dostępna w systemie operacyjnym Google Android.

Kolejnym ułatwieniem dla osób z niepełnosprawnościami jest usługa wykrywania drzwi. Może ona pomóc niewidomym lub niedowidzącym użytkownikom iPhone’a lub iPada znaleźć drzwi. Szczególnie przydatna dla osób, które znajdują się w miejscu obcym i nie są zorientowane z rozmieszczeniem wejść i wyjść.

Narzędzie jest również w stanie opisać, czy drzwi są otwarte, czy zamknięte. A także czy można je otworzyć przez naciśnięcie, pociągnięcie lub przekręcenie gałki. Do działania wykorzystuje technologię lidar i uczenie maszynowe. Lidar jest dostępny w modelach iPhone Pro i iPad Pro.

Apple Watch staje się bardziej dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową dzięki funkcji Apple Watch Mirroring. Pomaga ona użytkownikom zdalnie sterować Apple Watch ze sparowanego iPhone’a. Dzięki funkcji użytkownicy mogą sterować Apple Watch za pomocą funkcji pomocniczych iPhone’a. Takich jak sterowanie głosowe i przełączniki jako alternatywy dla stukania w wyświetlacz Apple Watch.

Apple Watch Mirroring wykorzystuje integrację sprzętu i oprogramowania, w tym zaawansowane technologie AirPlay. Zapewnia użytkownikom, którzy polegają na tych funkcjach mobilności, możliwość korzystania z unikalnych aplikacji Apple Watch, takich jak, m. in. Blood Oxygen, Tętno, Mindfulness.

Czytaj także: Koniec z hasłami w usługach Google, Apple i Microsoft