Apple i Amazon w sądzie oskarżeni o zmowę

Kancelaria prawnicza Hagens Berman, w imieniu mieszkańca Pensylwanii Stevena Floyda złożyła w środę w sądzie federalnym w Seattle pozew dotyczący umowy Apple’a i Amazona.

Floyd kupił iPada na Amazonie za 320 USD na początku 2021 roku. Odmówiono mu „niższej ceny, jaka byłaby w przypadku normalnie funkcjonującego konkurencyjnego rynku”, twierdzi pozew.

Umowa umożliwiła Amazonowi bezpośrednią sprzedaż produktów Apple za pośrednictwem swojej platformy. Jednocześnie wymagając od każdej innej firmy uzyskania zgody Apple na sprzedaż swoich produktów na platformie giganta.

Amazon miał pozostawić na swojej platformie jedynie 7 z ponad 600 sklepów sprzedających wcześniej produkty Apple’a. W zamian miał otrzymać 10-procentowy rabat na iPhone’y oraz iPady.

Umowa, zawarta w 2018 roku sprawiła, że zniknęło z rynku kilkaset sklepów, które sprzedawały produkty Apple’a po niższych cenach. Z kolei Amazon stał się wiodącym sprzedawcą tych produktów na swojej platformie, a dzięki rabatowi zwiększył swoją marżę.

Jak twierdzi pozew „bezprawne porozumienie horyzontalne między Apple i Amazon zostało zawarte w celu wyeliminowania lub przynajmniej poważnego ograniczenia konkurencji ze strony sprzedawców zewnętrznych”.

Tego typu działanie jest w Stanach Zjednoczonych niezgodne z prawem, na mocy ustawy Shermana, wskazuje pozew.

Czytaj także: Apple i Amazon walczą o prawa do dystrybucji filmów o Jamsie Bondzie