Aplikacja do obserwacji Ziemi oparta na sztucznej inteligencji

Loft Orbital we współpracy ze SkyServe chcą zademonstrować możliwości sztucznej inteligencji poprzez analizę obrazów optycznych i hiperspektralnych zbieranych przez satelitę.

Obie firmy ogłosiły, że SkyServe wykorzysta w tym celu satelitę YAM-6 należący do Loft Orbital, który został wystrzelony 4 marca w ramach wspólnej misji Transporter-10.

Zgodnie z planem indyjski startup SkyServe zainstaluje na statku kosmicznym platformę SkyServe STORM. Klienci będą mogli wdrażać modele sztucznej inteligencji na platformie w celu przeprowadzania analizy obrazów zbieranych przez satelitę w czasie rzeczywistym.

Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z firmą Loft w celu zapewnienia niezbędnej infrastruktury kosmicznej i wielosensorowego przetwarzania danych na potrzeby ambitnej misji SkyServe polegającej na budowaniu krytycznej wartości dla dalszych użytkowników – powiedział Vinay Simha, dyrektor naczelny SkyServe, cytowany przez portal.

YAM-6 to pierwszy statek kosmiczny firmy Loft Orbital zdolny do wykonywania tego, co firma nazywa „misjami wirtualnymi”. Z zależności od wymagań danej firmy można go skonfigurować za pomocą oprogramowania do wykonywania różnych misji. Klienci opracowują aplikacje, które mogą wykorzystywać możliwości statku kosmicznego, w tym kamery, przetwarzanie pokładowe i łącza między satelitami.

Firma porównuje tworzenie aplikacji dla satelity z wdrażaniem aplikacji na serwerze w chmurze. Współpracuje z Microsoft Azure Space nad środowiskiem programistycznym w chmurze i platformą aplikacji na orbicie dla YAM-6.

Gautier Brunet, wiceprezes ds. sprzedaży w Loft Orbital, powiedział, że dzięki tej wirtualnej misji zapewniają klientom takim jak SkyServe „infrastrukturę, która umożliwia wstępne przetwarzanie danych pochodzących z wielu czujników w celu obsługi szerokiego zestawu aplikacji AI w kosmosie”.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: Boeing rozpoczyna tankowanie kapsuły Starliner  

Grafika tytułowa: Mohamed Nohassi / Unsplash