Android 14 jeszcze bezpieczniejszy?

Coraz częściej w rozmaitych źródłach związanych z branżą smartfonów dowiadujemy się, co może zaoferować nam Android 14. Nowa wersja oprogramowania od Google z pewnością nie przyniesie nam rewolucyjnych zmian. Koncern z Moutnain View ma jednak zamiar w znaczący sposób zwiększyć poziom bezpieczeństwa swojego oprogramowania. Pomóc ma w tym bardzo ważna funkcja.

Starsze aplikacje nie dla Androida 14?

Najnowsze doniesienia wskazują na to, że Android 14 nie pozwoli na instalowanie z zewnętrznych źródeł starszych aplikacji nie oferujących już satysfakcjonującego poziomu bezpieczeństwa i nie chroniących prywatności użytkowników smartfonów i tabletów. Skąd taka decyzja? Powód jest prosty! Starsze, nie zabezpieczone w odpowiedni sposób pliki .apk często są wykorzystywane przez cyberprzestępców do rozprowadzania niebezpiecznego kodu na urządzeniach mobilnych.

Zadanie oznaczania aplikacji jako „przestarzałych” będzie ciążyło na ich twórcach. Najpewniej ta czynność będzie dokonywana za pośrednictwem Sklepu Play. Google może natomiast skorzystać z funkcji Play Protect podczas prób instalowania aplikacji z zewnętrznych źródeł, by owe rozwiązanie weryfikowało, czy system Android 14 powinien przepuścić dalej instalację aplikacji.

Czytaj też: Kontroler Stadia – jak włączyć obsługę Bluetooth?

Z pewnością nowe rozwiązanie zostanie zaprezentowane przez Google już w trakcie majowej konferencji Google I/O w trakcie której zostanie również udostępniona pierwsza wersja testowa Androida 14. Pozostaje nam uzbroić się w cierpliwość i czekać, lub liczyć na kolejne przecieki.

Grafika tytułowa: Guido Coppa / Unsplash