Amputacja nogi. Pierwsze badanie dotyczące bionicznych kończyn. Nowa nadzieja?

Pierwsze tego typu badanie wykazało, że nowa bioniczna noga kontrolowana przez układ nerwowy pomaga osobom po jej amputacji chodzić bardziej naturalnie niż tradycyjne protezy.

Pionierska procedura chirurgiczna zapewnia osobom po amputacji bioniczne kończyny, które są bezpośrednio kontrolowane przez układ nerwowy, umożliwiając pacjentom wyczuwanie pozycji kończyny w przestrzeni.

Sukces po operacjach

Naukowcy wykazali sukces tej techniki w nowym badaniu siedmiu osób, które otrzymały bioniczne nogi. Wyniki badań zostały opublikowane na początku lipca w czasopiśmie Nature Medicine. Łącznie z tymi siedmioma pacjentami, około 60 osób na całym świecie przeszło tego typu procedurę, która może być wykorzystana do zainstalowania bionicznych nóg lub rąk.

Jest to pierwsze badanie protetyczne w historii, które pokazuje protezę nogi pod pełną modulacją neuronową, w której pojawia się biomimetyczny chód. Nikt nie był w stanie pokazać tego poziomu kontroli mózgu, który wytwarza naturalny chód, w którym ludzki układ nerwowy kontroluje ruch, a nie algorytm sterowania robotem – powiedział Hugh Herr, współautor badania i profesor sztuk i nauk medialnych na MIT, cytowany przez portal.

Innymi słowy, syntetyczna proteza jest w stanie zastąpić utraconą funkcję brakującej kończyny, a tym samym wytworzyć naturalny chód.

Sama operacja, polega na ponownym połączeniu mięśni w pozostałej kończynie pacjenta po amputacji poniżej kolana, w przypadku gdy pacjent otrzymuje bioniczną nogę. Sygnały elektryczne z centralnego układu nerwowego, które przekazują instrukcje dotyczące ruchu, mogą następnie przechodzić między tymi mięśniami i być wykrywane przez elektrody w nowo zainstalowanej protezie kończyny. Sygnały te są odbierane przez zrobotyzowany kontroler w protezie, który umożliwia kontrolowanie chodu pacjenta. Sygnały dotyczące pozycji i ruchu protezy pacjenta są następnie przekazywane z powrotem do układu nerwowego.

Ta praca stanowi kolejny krok w kierunku wykazania, co jest możliwe w zakresie przywracania funkcji u pacjentów cierpiących na poważne urazy kończyn – podsumował dr Matthew Carty, współautor badania i profesor nadzwyczajny chirurgii w Harvard Medical School.

Jak podawały niedawno media w Polsce, od początku rosyjskiej agresji wojskowej liczba Ukraińców pozbawionych jednej lub więcej kończyn osiągnęła od 20 do 50 tys. Liczba wykonanych amputacji jest coraz bliższa sytuacji podczas I wojny światowej.

Źródło: livescience.com

Czytaj też: Komórki tłuszczowe, które same będą spalać kalorie? Nowe przełomowe badania!

Grafika tytułowa: Piron Guillaume / Unsplash