AMD Ryzen 7040U – nowe układy dla laptopów!

AMD zaprezentowało nowe procesory Ryzen 7040U dedykowane ultramobilnym laptopom. Układy łączą wysoką wydajność z niesamowitą wręcz energooszczędnością. Cztery nowe jednostki wyposażone zostaną w mocne zintegrowane grafiki. Co warto wiedzieć na ich temat?

fot. AMD

Dla każdego coś dobrego!

Koncern AMD serwuje nam układy z różnych półek cenowych. Dla najmniej wymagających użytkowników gigant przygotował model Ryzen 3 7440U serwujący nam cztery rdzenie o maksymalnym taktowaniu 4,7 GHz. Najmocniejszy w rodzinie będzie natomiast Ryzen 7 7840U oferujący użytkownikom osiem rdzeni o maksymalnym taktowaniu sięgającym 5,1 GHz.

Nowo zaprezentowane procesory od AMD serwują nam wsparcie dla nowoczesnych rozwiązań – USB 4.0 oraz pamięci DDR5 i LPDDR5. Ciekawostką jest wsparcie dla sprzętowego Ray Tracingu oraz dla zaawansowanego silnika, którego zadaniem jest wspieranie zadań bazujących na stosowaniu sztucznej inteligencji. Pamiętajmy jednak, że omawiane układy montowane będą na pokładzie laptopów do pracy, a nie do grania.

Czytaj też: iPhone 15 Pro z Thunderbolt 3?

Kiedy na rynek trafią pierwsze urządzenia bazujące na nowych procesorach AMD? Myślę, że to kwestia kilku tygodni. Mam nadzieję, że producenci bardzo pozytywnie nas zaskoczą i zaserwują nam owe układy na pokładzie naprawdę innowacyjnych laptopów.

Grafika tytułowa: AMD