Amazon nabywa Roombę

IRobot – producent znanego robota odkurzającego Roomba zostaje przejęty za 1,7 miliarda dolarów przez Amazona.

Jest to kolejny przykład zainteresowania giganta inteligentnym wyposażeniem domowym. Po przejęciu producenta dzwonków Ring w 2018 roku oraz zaprezentowaniu robota domowego Astro, który jest wyposażony w cyfrowego asystenta Alexa.

„Przez wiele lat zespół iRobot udowodnił, że potrafi na nowo wymyślić sposób, w jaki ludzie sprzątają. Za pomocą produktów, które są niezwykle praktyczne i pomysłowe. Od sprzątania w dowolnym miejscu i czasie, przy jednoczesnym unikaniu typowych przeszkód w domu, po automatyczne opróżnianie kosza”. Powiedział Dave Limp, szef urządzeń sprzętowych Amazona, w oświadczeniu.

„Klienci uwielbiają produkty iRobot. Jestem podekscytowany współpracą z zespołem iRobot nad opracowywaniem sposobów, które uczynią życie klientów łatwiejszym i przyjemniejszym”.

Transakcja jest czwartą co do wielkości jaką przeprowadził Amazon. Po zakupie sieci spożywczej Whole Foods za 13,7 miliarda dolarów w 2017 roku, studia filmowego MGM za 8,45 miliarda dolarów w zeszłym roku i przejęciem butikowego dostawcy podstawowej opieki zdrowotnej One Medical za 3,9 miliarda dolarów, ogłoszonym w zeszłym miesiącu.

Firma iRobot została założona w 1990 roku przez robotyków z Massachusetts Institute of Technology. Jest najbardziej znana z produkcji Roomby, robota odkurzającego wprowadzonego na rynek w 2002 roku.

iRobot wprowadził również zrobotyzowane mopy i urządzenia do czyszczenia basenów. Posiada również program abonamentowy, który oferuje m.in. automatyczne uzupełnianie sprzętu.

Po przejęciu firmy iRobot, Amazon zamierza dbać o ochronę prywatności użytkowników robotów sprzątających.

„Ochrona prywatności i danych osobowych klientów jest i zawsze była dla Amazon priorytetem. Z pełną odpowiedzialnością i starannością zarządzamy danymi we wszystkich obszarach naszej działalności. Bardzo intensywnie pracowaliśmy nad zbudowaniem zaufania wśród naszych klientów i każdego dnia dokładamy wielu starań, by je utrzymać” – rzecznik prasowy Amazon.

Czytaj także: Roboty sprzątające dla Twojego domu i mieszkania – nasze top 5!