AI w walce z rakiem piersi

Radiolog wspierany przez sztuczną inteligencję wykrył więcej przypadków raka piersi niż dwóch radiologów bez takiej pomocy. Synergia, która może przynieść wiele dobrego.

Autorka pracy opublikowanej w piśmie „The Lancet Digital Health” Karin Dembrower wskazuje, że sztuczna inteligencja i ludzie postrzegają obrazy nieco inaczej, a to zwiększa nasze szanse na wykrycie raka. Odpowiednie badanie przeprowadzone zostało w Instytucie Karolinska.

Zdaniem badaczy tradycyjnie każdy obraz mammograficzny jest analizowany przez dwóch radiologów.

W przedstawionym właśnie badaniu taki system oceny został porównany z analizą dokonywaną ze wsparciem AI. Przebadano w ten sposób aż 55 tys. kobiet w wieku od 40 do 74 lat.
W tradycyjnym podejściu udało się wykryć 250 nowotworów. Dwóch radiologów wspomaganych przez komputer wykryło 269 przypadków choroby, ale nawet jeden specjalista z pomocą AI wykrył ich 261. Sama sztuczna inteligencja zauważyła natomiast 246 nowotworów – czytamy na portalu.

Zdaniem głównego autora badania Fredrika Stranda ocena dokonana przez jednego specjalistę i sztuczną inteligencję spowodowała wzrost wykrywalności raka piersi o 4 procent i zmniejszenie czasu odczytywania obrazów o połowę.

Nasze badanie pokazuje, że sztuczna inteligencja jest gotowa do kontrolowanej implementacji w przesiewowych badaniach mammograficznych. Jednak należy wybrać system SI, który został odpowiednio przetestowany na obrazach uzyskanych z tego samego rodzaju sprzętu do mammografii oraz zapewnić ciągłe monitorowanie systemu po wprowadzeniu go do kliniki. W dłuższej perspektywie AI ma potencjał, aby przejąć większość prac związanych z przesiewowymi badaniami mammograficznymi – twierdzi dr Fredrik Strand.

Źródło: termedia.pl

Czytaj też: Automatyczna strzykawka z WAT. Pozwala na podanie leku nawet przez odzież

Grafika tytułowa: Angiola Harry / Unsplash