AI będzie zużywać ogromne ilości energii?

Sztuczna inteligencja niesie za sobą wiele szans rozwojowych, ale również ryzyko, z którym świat będzie musiał się zmierzyć.

Zagrożenia o których najczęściej się powtarza związane są z bezpieczeństwem cyfrowym. Mówi się, również, że podobnie, jak w przypadku kopalni kryptowalut, sztuczna inteligencja spowoduje znaczący wzrost popytu na energię.  

Analityk danych w holenderskim banku centralnym i doktorant na Uniwersytecie Vrije w Amsterdamie – Alex de Vries – wcześniej ostrzegał przed potężnym zużyciem prądu związanym z kryptowalutami. Teraz według niego może być podobnie w przypadku sztucznej inteligencji.

Jak wynika z jego nowej analizy, opublikowanej w czasopiśmie naukowym Joule, roczne zapotrzebowanie sztucznej inteligencji na energię elektryczną może wynieść od 85 do 134 TWh. I to w nieodległej przyszłości, bo już w 2027 r. Oznaczałoby to porównywalne zapotrzebowanie na prąd z takimi krajami jak Chile, Finlandia i Belgia (dla niższego pułapu) czy Argentyna, Szwecja i Ukraina (dla wyższego pułapu) – czytamy na portalu.

Przy okazji warto zwrócić uwagę, że w Polsce w 2022 r. wytworzono 175 TWh energii. Większość tej energii wytworzyliśmy spalając węgiel.  

Wraz z rozwojem możliwości sztucznej inteligencji wzrośnie także poziom energochłonności całej branży technologicznej, która będzie potrzebowała chociażby coraz lepszych i większych systemów do schładzania serwerów. Zdaniem Alexa de Vries wzrośnie także zapotrzebowanie na serwery AI, których produkcje już się planuje.

Niektórzy mówią, że wzrost popytu zostanie całkowicie zrównoważony poprzez poprawę wydajności, ale jest to bardzo optymistyczne podejście. Za każdym razem, gdy nowa, istotna technologia zwiększa wydajność procesu, w rzeczywistości prowadzi to do tego, że coraz więcej ludzi domaga się tego, co jest produkowane. Efektywność zwiększa popyt, więc w ostatecznym rozrachunku zwiększanie wydajności nie oznacza oszczędzania energii – powiedział de Vries w rozmowie z Scientific American, cytowany przez portal.

Jego zdaniem w przypadku sztucznej inteligencji ludzie muszą zwrócić uwagę na to do czego będzie wykorzystywana.

Jest ona energochłonna, dlatego nie chcemy wkładać jej wszędzie tam, gdzie tak naprawdę nie jest potrzebna – podsumował de Vries.

Źródło: wp.pl

Czytaj też: Microsoft stawia na AI. Algorytm zaprojektuje nowe gry!

Grafika tytułowa: Steve Johnson / Unsplash