Afeela – elektryczne dziecko Sony i Hondy

Japońska firma Sony zaprezentowała wczoraj prototyp nowego pojazdu elektrycznego „Afeela”, który zbuduje wspólnie z Hondą.

Samochód będzie wykorzystywał technologię producenta sprzętu Qualcomm, w tym cyfrowe podwozie „Snapdragon”.

Długo oczekiwany krok Sony w kierunku pojazdów elektrycznych pokazuje, że firmy technologiczne coraz bardziej koncentrują się na wrażeniach jakich dostarcza kokpit w samochodach. Doceniają potencjał sprzedaży treści za pośrednictwem samochodów z usługami abonamentowymi, zwłaszcza w miarę rozwoju segmentu autonomicznego.

„Aby zrealizować inteligentną mobilność, wymagane są ciągłe aktualizacje oprogramowania i wysokowydajne komputery” – powiedział Yashuhide Mizuno, dyrektor generalny Sony Honda Mobility. „W tym celu będziemy ściśle współpracować z Qualcomm”.

Qualcomm poinformował w środę, że wprowadził nowy procesor Snapdragon Ride Flex SoC. Obsługuje on zarówno funkcje wspomagania jazdy, jak i kokpitu, w tym rozrywkę. Wcześniej te funkcje były obsługiwane na różnych chipach, a ich połączenie może pomóc obniżyć koszty, powiedział Reuterowi dyrektor Qualcomm.

Czytaj także: Qualcomm ujawnia wielofunkcyjny chip

Afeela będzie wyposażona w ponad 40 czujników Sony. Samochód będzie korzystał także z narzędzia „Unreal Engine” firmy Epic Games, twórcy serii gier „Fortnite”.

W przypadku Hondy przedsięwzięcie z Sony może pozwolić na przyspieszenie tego, co do tej pory było powolnym przejściem na elektryczność. Przez lata Honda walczyła o silniejszą pozycję na rynku luksusowych pojazdów dzięki swojej marce Acura.

Współpraca pomiędzy Sony Group i Honda Motor ma przynieść realne owoce w postaci pierwszych pojazdów dostępnych w Ameryce Północnej. Ma to nastąpić na początku 2026 roku.