32 000-letni zmumifikowany nosorożec włochaty odkopany na Syberii

Naukowcy znaleźli zwłoki w sierpniu 2020 r. w rosyjskiej Republice Sacha (dawniej Republika Jakucka), a odkrycie i nowe badania ujawniły nigdy wcześniej nie widzianą cechę nosorożców włochatych: tłuszczowy garb na grzbiecie zwierzęcia.

Naukowcy odkryli głęboko zamrożone, zmumifikowane zwłoki młodego nosorożca włochatego w syberyjskim lodzie, który został pożarty przez drapieżniki dziesiątki tysięcy lat temu. Prawa strona nosorożca włochatego jest dobrze zachowana, z płatami skóry i futra, które pozostały nienaruszone przez tysiąclecia, ale jego lewa strona pokazuje, że młodzieniec został zmasakrowany w godzinach poprzedzających lub następujących po jego śmierci.

Młody nosorożec choć tak „stary”

Datowanie radiowęglowe sugeruje, że młody nosorożec włochaty zmarł i zamarzł ponad 32 000 lat temu. Nosorożce te wędrowały po arktycznej tundrze między 460 000 a 12 000 lat temu, podczas ostatniej epoki lodowcowej. Były ogromnymi zwierzętami i drugimi co do wielkości roślinożercami w ekosystemie stepów mamucich po mamutach włochatych (Mammuthus primigenius). Podobnie jak mamuty, nosorożce włochate były dobrze przystosowane do zimnego klimatu dzięki swojej kudłatej sierści – ale naukowcy wciąż wiedzą bardzo niewiele o tych prehistorycznych zwierzętach.

Naukowcy nazwali odkryte zwierzę „Nosorożcem Abyiskim” na cześć lokalnej dzielnicy i wysłali jego szczątki do Akademii Nauk Republiki Sacha, gdzie tusza znajduje się obecnie w zamrażarce.

Nowe badanie nosorożca

Na potrzeby nowego badania naukowcy tymczasowo rozmrozili tuszę i pobrali próbki skóry, futra i tkanek miękkich do analizy. Zbadali również zęby nosorożca wełnistego, zmierzyli długość jednego z jego rogów i odnotowali rozmiar dużego garbu na grzbiecie, który wydawał się być wypełniony tłuszczem.

Róg miał 24 cm długości i przedstawiał trzy do czterech ciemnych plam, które zwykle odpowiadają liczbie lat przeżytych przez nosorożca. Wysokość na ramieniu tuszy była bliska 130 cm. Łącznie wskazuje to, że nosorożec włochaty miał od 4 do 4,5 roku w chwili śmierci i nie osiągnął dojrzałości płciowej.

Co ciekawe, nosorożec Abyisky miał również garb o wysokości 13 cm wypełniony masą tłuszczową na plecach, którego naukowcy nigdy nie widzieli na tuszy nosorożca włochatego. Tłuste garby są stosunkowo powszechne u zwierząt arktycznych, powiedział CNN Love Dalén, profesor genomiki ewolucyjnej na Uniwersytecie Sztokholmskim w Szwecji, który nie był zaangażowany w badanie.

Jego zdaniem nowo odkryty 4-latek wydaje się reprezentować pośredni etap rozwoju nosorożca włochatego. Okazy z zachowanymi tkankami, takie jak ten, są nieocenione dla dalszych badań, a zwłaszcza dla testów genetycznych, których nie można przeprowadzić na kościach.

Źródło: livescence.com

Czytaj też: Niezwykłe cmentarzysko odkryte w pobliżu Åsum

Grafika tytułowa wygenerowana w DALL-E