ESA wyśle własnego „strażnika Słońca”. Misja Vigil da nam pięć dni przewagi nad burzami słonecznymi!
Kosmiczna pogoda to realne zagrożenie dla nowoczesnej cywilizacji – od zakłóceń w pracy satelitów po ryzyko uszkodzenia sieci energetycznych. Kluczowym czynnikiem pozwalającym na skuteczną ochronę przed jej skutkami jest czas. Dlatego Europejska Agencja Kosmiczna przygotowuje pierwszą w swojej historii operacyjną misję w punkcie Lagrange’a L5. Misja Vigil, bo tak nazwano projekt, stanie się niczym „reporter pogodowy” w kosmosie, śledząc aktywność słoneczną z miejsca, które daje unikalną perspektywę – nie dostępną dotąd żadnemu innemu satelicie ESA.
Vigil zostanie umieszczony 150 milionów kilometrów od Ziemi – w miejscu, z którego możliwe będzie wczesne wykrywanie zjawisk mogących prowadzić do groźnych burz geomagnetycznych. Dzięki instrumentom takim jak Photospheric Magnetographic Imager i ultrafioletowy teleskop JEDI, nowy satelita będzie analizował powierzchnię i atmosferę Słońca, dostarczając danych do zaawansowanych modeli heliosferycznych. Co więcej, z pozycji L5 możliwe będzie „zajrzenie za róg” – obserwacja aktywnych regionów Słońca zanim zwrócą się w stronę Ziemi, co daje nawet do 4–5 dni więcej na reakcję.
Europejska misja stanie się kluczowym elementem systemu wczesnego ostrzegania. Dla astronautów, operatorów sieci satelitarnych i służb energetycznych każda dodatkowa godzina to szansa na ograniczenie szkód. Vigil będzie przez całą dobę monitorować powierzchnię Słońca, dostarczając dane w czasie zbliżonym do rzeczywistego dzięki specjalnym łączom dalekiego zasięgu i przetwarzaniu danych bezpośrednio na pokładzie. Działając nieprzerwanie, system ten stworzy nową jakość w prognozowaniu pogody kosmicznej w skali globalnej.
Unikatowe położenie misji to nie tylko przewaga operacyjna, ale też wyzwanie technologiczne. ESA musiała opracować systemy zdolne do utrzymania stabilnego połączenia na ogromnej odległości oraz technologie pozwalające przekształcać surowe dane w konkretne komunikaty ostrzegawcze. W ten sposób Vigil nie tylko będzie zbierał informacje, ale też je interpretował – niemal tak, jak ziemscy meteorolodzy.
Start misji Vigil planowany jest na 2031 rok. Choć do jej uruchomienia pozostało jeszcze kilka lat, już dziś stanowi symboliczny krok w stronę zapewnienia Europie autonomii w zakresie monitorowania i reagowania na zjawiska związane z aktywnością słoneczną. ESA po raz kolejny udowadnia, że ambicje kontynentu w przestrzeni kosmicznej to nie tylko eksploracja, ale też konkretna ochrona życia i infrastruktury na Ziemi.
Źródło: ESA
Czytaj też: Nowe odkrycie zaskakuje naukowców. Uran ma własne źródło ciepła!
Czytaj też: Rosyjska rakieta Sojuz w końcu wystartowała na ISS
Grafika tytułowa: Braňo / Unsplash