Koniec kwietnia przyniósł dobowy rekord startów

W ciągu zaledwie 18 godzin pod koniec kwietnia światowe agencje kosmiczne i prywatne firmy zrealizowały aż sześć startów orbitalnych. To bezprecedensowe tempo wystrzeliwania rakiet ustanowiło nowy rekord, bijąc o dwa poprzednie najlepsze wyniki dla liczby startów przeprowadzonych w ciągu jednej doby. Dynamiczna sekwencja rozpoczęła się 28 kwietnia o 16:10 czasu wschodniego (2010 GMT) w Chinach, a zakończyła o 9:37 rano czasu wschodniego następnego dnia.

Pierwszy start należał do Chin – rakieta Długi Marsz 5B wystartowała z wyspy Hajnan, wynosząc na niską orbitę okołoziemską satelity szerokopasmowe megakonstelacji Guowang. Zaledwie 32 minuty później z amerykańskiej bazy Vandenberg wystartował Falcon 9 firmy SpaceX, który umieścił na orbicie 27 kolejnych satelitów Starlink. Kilka godzin później, z przylądka Canaveral na Florydzie, rakieta Atlas V firmy United Launch Alliance wyniosła pierwsze satelity konkurencyjnej megakonstelacji Project Kuiper firmy Amazon.

Tempo nie zwalniało – w nocy z poniedziałku na wtorek z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego wystartował drugi w ciągu doby Falcon 9 ze Starlinkami na pokładzie, dodając kolejne 23 satelity do sieci firmy Elona Muska. We wtorek rano doszło do dwóch ostatnich startów – pierwszy z nich to europejska rakieta Vega-C, która z Gujany Francuskiej wyniosła satelitę ESA Biomass służącego do monitorowania globalnych zasobów leśnych.

Szósty start należał do firmy Firefly Aerospace – ich rakieta Alpha wystartowała z Vandenberg, jednak misja zakończyła się niepowodzeniem. Podczas separacji stopni doszło do awarii, która spowodowała utratę technologicznego ładunku demonstracyjnego firmy Lockheed Martin. Mimo tej porażki, cała sekwencja pokazuje rosnącą intensywność działań kosmicznych na całym świecie. Zdaniem analityków możemy wkrótce spodziewać się kolejnych rekordów, bo tempo orbitalnej ekspansji wyraźnie przyspiesza.

Źródło: space.com

Czytaj też: MaiaSpace wybiera Łukasiewicz–ILOT do opracowania kosmicznego silnika

Grafika tytułowa: SpaceX / Unsplash