Polacy znaleźli na plaży skarb sprzed 2500 lat?

Silne sztormy, które ostatnio nawiedziły polskie wybrzeże Morza Bałtyckiego, odsłoniły bezcenny ślad przeszłości. Na plaży, w pobliżu klifu, w gliniastej bryle oderwanej przez fale, odnaleziono wyjątkowo dobrze zachowany, bogato zdobiony sztylet, który może liczyć nawet 2500 lat. Niezwykłego odkrycia dokonali Jacek Ukowski i Katarzyna Herdzik, którzy natychmiast powiadomili odpowiednie służby.

Na miejsce udał się dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, by osobiście zabezpieczyć artefakt. Pierwsze oględziny wskazują, że sztylet pochodzi z epoki halsztackiej, a więc z wczesnej epoki żelaza. Jego ornamentyka sugeruje, że mógł pełnić funkcję rytualną i być związany z kultem solarnym, choć nie wyklucza się, że stanowił część wyposażenia elitarnego wojownika. Jedno jest pewne – to arcydzieło pradawnej metalurgii.

Eksperci podkreślają, że poziom wykonania wskazuje na wyjątkowe umiejętności dawnych rzemieślników. Możliwe, że sztylet nie został wytworzony lokalnie, lecz przybył jako import z jednego z warsztatów z południa Europy. Takie znaleziska rzucają nowe światło na dawne szlaki handlowe i kontakty kulturowe sprzed tysięcy lat. Dla Jacka Ukowskiego odkrycie to nie pierwszyzna – wcześniej udało mu się znaleźć m.in. średniowieczną bullę papieską Klemensa VI. Jego pasja i doświadczenie w dziedzinie poszukiwań historycznych po raz kolejny przyniosły spektakularny rezultat, który wzbogaci polskie dziedzictwo archeologiczne.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że niektórzy naukowcy podważają autentyczność znaleziska. Pojawiają się nawet zarzuty, że sztylet może być falsyfikatem datowanym na XVIII lub XIX wiek. Na pewno kolejne dni przyniosą nam kolejne informacje w tej sprawie.

Źródło: Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej/Facebook

Czytaj też: Pierwsze starożytne genomy z „Zielonej Sahary” rozszyfrowane

Grafika tytułowa: Piotr Majcher / Unsplash