Technologie fotoniczne, AI i uczenie maszynowe dla rozwoju nauk ścisłych

Politechnika Wrocławska wzmacnia swoje zaplecze badawcze – na Wydziale Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów powstaną trzy nowoczesne stanowiska do generowania danych eksperymentalnych dla sztucznej inteligencji. Inwestycja w wysokości 13,8 mln zł to część większego projektu PLAI4SCIENCE, wspieranego przez Program FENG. W jego ramach planowane jest stworzenie ogólnopolskiej sieci badawczej, która połączy potencjał czterech wiodących ośrodków naukowych w Polsce.

Projekt zakłada budowę platformy wspomaganej przez AI, która przyspieszy rozwój badań w obszarze nauk ścisłych – od chemii kwantowej po fotonikę. Zespoły badawcze, w tym jednostka z Wrocławia, będą nie tylko wytwarzać wysokiej jakości dane referencyjne, ale również weryfikować skuteczność i dokładność nowoczesnych modeli sztucznej inteligencji. Kluczowym elementem projektu są zaawansowane spektrometry oraz innowacyjny system do optymalizacji generacji impulsów laserowych.

Wrocławski wkład w projekt to światowej klasy infrastruktura pomiarowa – dwa spektrometry dwugrzebieniowe oraz stanowisko do badań nad ultrakrótkimi impulsami światła. Urządzenia umożliwią eksperymentalne potwierdzanie wyników obliczeń teoretycznych i przyczynią się do rozwoju tzw. smart photonics. Działania te wpisują się w globalne trendy łączenia technologii fotoniki i AI w zastosowaniach przemysłowych, biomedycznych i środowiskowych.

Silną stroną Politechniki Wrocławskiej w tym przedsięwzięciu są nie tylko technologie, ale również kadra – doświadczeni badacze z Katedry Teorii Pola, Układów Elektronicznych i Optoelektroniki, współpracujący z czołowymi instytutami naukowymi świata. W jednostce działa m.in. Grupa Partnerska Stowarzyszenia Maxa Plancka, a także realizowany jest prestiżowy grant ERC dotyczący badań nad terahercami. To pokazuje, że Wrocław jest dziś liczącym się graczem w dziedzinie badań laserowych i optoelektroniki.

Pełne uruchomienie i udostępnienie infrastruktury zaplanowano na 2030 rok. Platforma badawcza PLAI4SCIENCE ma nie tylko wspierać naukowców, ale także zwiększyć konkurencyjność polskiej gospodarki, przyspieszając transfer wiedzy i technologii do przemysłu. W dobie rosnącego znaczenia sztucznej inteligencji i fotoniki, takie inicjatywy mogą odegrać kluczową rolę w budowaniu innowacyjnej, opartej na wiedzy przyszłości.

Źródło: Politechnika Wrocławska

Czytaj też: Ostrygi pacyficzne mogą skolonizować Morze Bałtyckie?

Grafika tytułowa: Mohamed Nohassi / Unsplash