Unikalne artefakty z epoki żelaza odkryte na lotnisku RAF-u

Podczas wykopalisk prowadzonych pod lotniskiem RAF Valley w Anglesey odkryto fragmenty celtyckiego rydwanu sprzed około 2000 lat. Znalezisko to efekt prac archeologicznych przeprowadzonych w kwietniu 2024 roku przez Organizację Infrastruktury Obronnej (DIO) we współpracy z personelem wojskowym i weteranami uczestniczącymi w Operacji Nightingale. Program ten ma na celu nie tylko odkrywanie historycznych artefaktów, ale także wspieranie zdrowia psychicznego i fizycznego żołnierzy.

Po dokładnym przebadaniu odnalezione artefakty zostaną przekazane do Amgueddfa Cymru – Muzeum Walii, które już wcześniej wzbogaciło swoje zbiory o przedmioty ze słynnego skarbu Llyn Cerrig Bacha. Wśród nowych odkryć znalazł się pierścień z terretu, element służący do prowadzenia wodzy rydwanu, wyróżniający się czerwoną inkrustacją. Jest to jeden z zaledwie trzech tego rodzaju egzemplarzy odnalezionych na terenie Walii.

W trakcie wykopalisk odkryto również wędzidło do końskiej uzdy, które zostało datowane na około 60 r. n.e. Artefakt ten, podobny do egzemplarzy ze skarbu Polden Hill w Somerset, był używany w epoce żelaza przez konie zaprzęgnięte do rydwanów bojowych. Jego znalezienie dostarcza cennych informacji na temat technologii i rzemiosła stosowanego przez Celtów na terenie dzisiejszej Wielkiej Brytanii.

Zespół archeologów i weteranów uzyskał specjalne pozwolenie na przeprowadzenie wykopalisk przed rozpoczęciem prac modernizacyjnych na lotnisku RAF Valley, które ruszyły we wrześniu 2024 roku. Odkrycie to nie tylko rzuca nowe światło na historię celtyckich rydwanów w regionie, ale także podkreśla znaczenie inicjatyw łączących dziedzictwo kulturowe z rehabilitacją wojskowych weteranów.

Źródło: gov.uk

Czytaj też: Co daje skupienie podczas wykładu? Nowe badanie Uniwersytetu w Guelph!

Grafika tytułowa: Peter Muscutt / Unsplash