Niebawem ruszy budowa lądownika księżycowego Argonaut
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) planuje w pierwszym kwartale 2025 roku przyznać kontrakt na budowę kluczowego elementu lądownika księżycowego Argonaut. Dyrektor generalny ESA, Josef Aschbacher, podczas konferencji prasowej poinformował o planowanym wyborze głównego wykonawcy, a Daniel Neuenschwander, dyrektor ds. eksploracji załogowej i robotycznej, potwierdził te plany na LinkedIn, jeszcze bardziej zawężając harmonogram.
Lądownik księżycowy Argonaut, będący częścią szeroko zakrojonej strategii eksploracji Księżyca, został zatwierdzony do finansowania na posiedzeniu Rady Ministerialnej ESA w 2022 roku. Projekt zakłada budowę wszechstronnej platformy zdolnej do transportu ładunków, łazików oraz innych elementów niezbędnych do eksploracji. Argonaut będzie składał się z trzech głównych modułów: elementu zstępowania, platformy ładunkowej i samego ładunku.
Według dokumentu opublikowanego przez ESA w lipcu 2024 roku, pierwszy start misji Argonaut planowany jest na 2031 rok z użyciem rakiety Ariane 6 z Gujańskiego Centrum Kosmicznego. Projekt lądownika zakłada jego zdolność do pracy w ekstremalnych warunkach, takich jak noc księżycowa, która trwa 14 dni i charakteryzuje się temperaturami spadającymi do -150°C.
ESA przewiduje, że Argonaut będzie w stanie przewozić ładunki o masie do 2100 kg, co odpowiada wyposażeniu dużego kampera. Może on zostać wykorzystany zarówno w programie Artemis, jak i w niezależnych misjach naukowych, oferując wsparcie dla czteroosobowej załogi w trakcie wielodniowych eksploracji Księżyca. Ta wszechstronność czyni Argonauta kluczowym elementem przyszłych misji kosmicznych.
Źródło: ESA
Czytaj też: Falcon 9 wystartował z ważną, rządową misją!
Grafika tytułowa wygenerowana w DALL-E