Badania DNA rzucają nowe światło na historię ludzi z Pompejów!

Badania naukowców obalają wcześniejsze założenia i ujawniają kosmopolityczne pochodzenie mieszkańców Pompejów.

Naukowcy z University of Florence, Harvard University i Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology w Lipsku wykorzystali starożytne DNA, aby zakwestionować długo utrzymywane interpretacje dotyczące mieszkańców Pompejów. Wbrew wyglądowi fizycznemu, dowody DNA ujawniły nieoczekiwane różnice w płci i pokrewieństwie, rewidując historię pisaną od 1748 r.

Dane genetyczne podkreśliły również kosmopolityczny charakter Cesarstwa Rzymskiego, pokazując, że Pompejanie byli głównie potomkami imigrantów ze wschodniej części Morza Śródziemnego.

– Te badania pokazują, jak analiza genetyczna może znacząco wzbogacić historie konstruowane na podstawie danych archeologicznych – powiedział profesor David Caramelli z Wydziału Antropologii Uniwersytetu we Florencji.

Według niego wyniki podważają trwałe pojęcia, takie jak skojarzenie biżuterii z kobiecością lub interpretacja bliskości fizycznej jako dowodu relacji rodzinnych.

– Co więcej, dowody genetyczne dodają warstwę złożoności do prostych narracji o pokrewieństwie. Na przykład w Domu Złotej Bransoletki, jedynym miejscu, w którym mamy informacje genetyczne od wielu osób, cztery osoby tradycyjnie uważane za dwoje rodziców i ich dzieci w rzeczywistości nie mają ze sobą żadnych powiązań genetycznych – dodał.

Jak mówi David Reich z Uniwersytetu Harvarda, naukowe dane, które „dostarczamy, nie zawsze są zgodne z powszechnymi założeniami”.

– Na przykład jednym z godnych uwagi przykładów jest odkrycie, że dorosły noszący złotą bransoletkę i trzymający dziecko, tradycyjnie interpretowany jako matka i dziecko, to niespokrewnieni dorośli mężczyźni i dzieci. Podobnie, para osób uważanych za siostry lub matkę i córkę, okazała się zawierać co najmniej jednego mężczyznę genetycznego. Te odkrycia podważają tradycyjne założenia dotyczące płci i rodziny – dodał David Reich.

Kosmopolityczna natura Cesarstwa Rzymskiego

Dane genetyczne dostarczyły również informacji o pochodzeniu Pompejańczyków, którzy mieli różne tło genomiczne. Odkrycie, że byli oni głównie potomkami niedawnych imigrantów ze wschodniej części Morza Śródziemnego, podkreśla kosmopolityczny charakter Cesarstwa Rzymskiego.

– Nasze odkrycia mają istotne implikacje dla interpretacji danych archeologicznych i zrozumienia starożytnych społeczeństw. Podkreślają one znaczenie integrowania danych genetycznych z informacjami archeologicznymi i historycznymi w celu uniknięcia błędnych interpretacji opartych na współczesnych założeniach. Badanie to podkreśla również zróżnicowaną i kosmopolityczną naturę populacji Pompejów, odzwierciedlającą szersze wzorce mobilności i wymiany kulturowej w Cesarstwie Rzymskim – powiedziała Alissa Mittnik z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka.

Źródło: Max Planck Institute

Czytaj też: Naukowcy pracują nad inteligentnymi elektrycznymi szwami!

Grafika tytułowa: Andy Holmes / Unsplash