Płaskorzeźby niebiańskich przodków odkryte na Jukatanie

Dwie platformy z płaskorzeźbami stiukowymi zostały odkryte na boisku w Strefie Archeologicznej Dzibanché na Półwyspie Jukatan przez badaczy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii Meksyku.

Płaskorzeźby dostarczyły informacji o dynastii Kaanul, która rządziła obszarami dzisiejszego Meksyku, Belize i Gwatemali od około 250 do 650 r. n.e.

Pierwsza scena przedstawia dwóch strażników flankujących postument z glifami, które nazywają władcę dynastii Kaanul. Druga pokazuje postacie uważane za przodków zamieszkujących nocne niebo otoczone gwiazdami i wężami, a trzecia płaskorzeźba przedstawia grupę mitycznych zwierząt związanych z konstelacjami, w tym splecione węże. Archeolog Sandra Balanzario Granados powiedziała, że władcy Dzibanché mogli używać wizerunków, aby potwierdzić swoje pochodzenie lub linię. Z kolei epigrafik Alexander Tokovinine dodał, że są to elementy charakterystyczne zarówno dla ikonografii Majów, jak i Teotihuacán.

Archeolodzy uważają, że ich najnowsze odkrycia pochodzą z wczesnego okresu klasycznego (500–600 n.e.) i pokrywają się z powstaniem miasta Majów Dzibanché.

– To dla nas wielkie odkrycie. Chociaż znaleźliśmy płaskorzeźby stiukowe na większych budynkach, nigdy nie pomyślelibyśmy o znalezieniu tak zdobionych fasad na boisku piłkarskim o tak głębokim znaczeniu, jak te, które najwyraźniej mają – powiedziała archeolog Sandra Balanzario Granados, szefowa Archaeological Site Improvement Program (Promeza) w Dzibanché.

Znaleziska składają się z dwóch platform położonych na zachód od Ball Game II, przestrzeni, w której mieszkańcy miasta grali w ceremonialną grę w piłkę.

Dynastia Kaanu’l ostatecznie rozpadła się i podzieliła na dwie grupy – jedna pozostała w osadzie Dzibanché, a druga osiedliła się w Calakmul, mieście położonym na terenie dzisiejszego stanu Campeche.

Podczas budowy Maya Train INAH odkryło dużą liczbę artefaktów i znalezisk, które pokazują bogactwo archeologiczne regionu. Niektóre z najnowszych odkryć instytutu obejmują prekolumbijską jaskinię w Tulum, urządzenie do zbierania wody deszczowej i starożytną świątynię poświęconą Kukulkánowi.

Źródło: mexiconewsdaily.com

Czytaj też: Nowe odkrycia w świątyni Esny w Luksorze

Grafika tytułowa: Peter Burdon / Unsplash