Chiny uruchamiają nowy system tajemniczych satelitów
Nowe chińskie satelity dołączyły właśnie do 15 statków kosmicznych wystrzelonych wcześniej w ramach tajemniczej serii Yaogan-43. Nie opublikowano jak dotąd żadnych zdjęć tych satelitów.
Rakieta Długi Marsz 2C wystartowała w ubiegłym tygodniu z Centrum Startowego Satelitów Xichang w południowo-zachodnich Chinach. Chińska Akademia Technologii Pojazdów Startowych (CALT) ujawniła, że w ramach misji wyniesiono na orbitę trzy satelity Yaogan-43 (03), co oznacza trzeci start z serii satelitów.
Nie opublikowano żadnych zdjęć satelitów. CALT i chińskie media państwowe opisały je mgliście, stwierdzając, że będą one „głównie wykorzystywane do testów nowych technologii dla konstelacji niskoorbitalnych”.
Start nastąpił po dwóch wcześniejszych misjach Yaogan-43 w sierpniu i wrześniu. Pierwsza z nich została wystrzelona na pokładzie Long March 4B z Xichang i wyniosła dziewięć satelitów, podczas gdy druga grupa – również na pokładzie Long March 4B – składała się z sześciu satelitów – czytamy na portalu.
Nowe satelity dołączyły do 15 wcześniejszych satelitów na orbicie o wysokości około 500 kilometrów i nachyleniu 35 stopni. CALT oświadczył, że jego jednorazowa rakieta Długi Marsz 2C wykona wiele startów przed końcem 2024 roku.
Chiny są coraz bardziej aktywne
Start był 51. startem Chin w 2024 r. i nastąpił po trzech startach w ciągu ostatniego tygodnia. W ramach tej aktywności kraj wystrzelił drugą partię 18 satelitów dla swojej megakonstelacji „Thousand Sails” na niskiej orbicie okołoziemskiej, nowego satelitę teledetekcyjnego Gaofen-12 i trzy satelity kalibracyjne radaru Tianping-3.
Chiny przygotowują się obecnie do wystrzelenia załogowej misji Shenzhou-19 z Jiuquan. Rakieta Long March 2F wyśle trzech astronautów na stację kosmiczną Tiangong, aby rozpocząć sześciomiesięczny pobyt w kosmosie – czytamy także.
Źródło: space.com
Czytaj też: Pionierski żagiel słoneczny NASA napotyka poważną przeszkodę
Grafika tytułowa: Alejandro Luengo / Unsplash