Włoska firma otworzyła nowoczesną fabrykę satelitów w USA
Włoski producent małych satelitów Argotec oficjalnie otworzył nowy zakład produkcyjny, co pozwoli firmie zwiększyć tempo produkcji, jednocześnie poszukując nowych możliwości biznesowych w Europie i Stanach Zjednoczonych.
Firma uroczyście otworzyła nową siedzibę SpacePark i zakład produkcyjny, w którym uczestniczyli urzędnicy regionalni i krajowi, w tym Adolfo Urso, minister ds. przedsiębiorstw we włoskim rządzie, i Teodoro Valente, prezes włoskiej agencji kosmicznej ASI. Budynek ma 11 500 metrów kwadratowych powierzchni, w tym 1000 metrów kwadratowych tzw. czystych pomieszczeń.
Koszty związane z uruchomieniem nowej fabryki
Argotec wydał 25 milionów euro (27 milionów dolarów) na inwestycję i dostosowanie budynku do wymagań firmy.
Firma zarezerwowała 1200 metrów kwadratowych budynku na SpacePark HUB, który Avino opisał jako akcelerator dla startupów opracowujących technologie, które Argotec mógłby wykorzystać w swoim statku kosmicznym.
Duża wydajność nowej fabryki
SpacePark jest zaprojektowany do produkcji jednego satelity tygodniowo. Ta pojemność początkowo będzie wspierać projekty takie jak IRIDE, konstelację obserwacji Ziemi finansowaną przez włoski rząd. Argotec pierwotnie miał kontrakt na budowę 10 satelitów i 16 października podpisał kontrakt na 15 dodatkowych satelitów – czytamy na portalu.
Oprócz SpacePark, Argotec ma dwa obiekty w Stanach Zjednoczonych, w Largo, Maryland i w Melbourne na Florydzie. To pozwala firmie wykorzystać zainteresowanie amerykańskich klientów rządowych małymi satelitami. Argotec ma 15 pracowników w Stanach Zjednoczonych, w porównaniu do 200 w SpacePark, a który może pomieścić nawet 600 specjalistów.
Firma może starać się pozyskać fundusze w nadchodzących latach, aby wesprzeć swoją ekspansję w USA oraz na badania i rozwój w kierunku celu, jakim jest zbudowanie 80 procent jej podsystemów satelitarnych we własnym zakresie. Spółka może rozważyć pierwszą ofertę publiczną akcji w ciągu 3-5 lat.
Źródło: spacenews.com
Czytaj też: Francja przetestuje rakietę wielokrotnego użytku z polskim silnikiem
Grafika tytułowa: PIRO / Pixabay