Zjednoczone Emiraty Arabskie rozpoczną misję na planetoidy
Zjednoczone Emiraty Arabskie zamierzają jeszcze w tej dekadzie rozpocząć misję japońską rakietą H3, której celem będzie odwiedzenie kilku planetoid. Przewidziano także misję dla lądownika.
Agencja Kosmiczna Zjednoczonych Emiratów Arabskich (UAESA) ogłosiła, że wybrała firmę Mitsubishi Heavy Industries do wystrzelenia misji Emirates Mission to the Asteroid Belt (EMA) za pomocą rakiety H3 w pierwszym kwartale 2028 roku. Warunki kontraktu nie zostały ujawnione.
– Statek kosmiczny, znany również jako MBR Explorer na cześć szejka Mohammeda bin Rashida Al Maktouma, następcy tronu Dubaju, przeleci obok sześciu planetoid pasa głównego pomiędzy 2030 a 2033 rokiem, a następnie spotka się z siódmą, Justitią, w 2034 roku, po czym wyśle na niej lądownik – czytamy na portalu.
ZEA wierzy w japońską technologię
Ta misja jest trzecią, którą ZEA wybrało do wystrzelenia MHI. Rakieta H-2A wystrzeliła Emirates Mars Mission, orbiter marsjański, w 2020 r., podczas gdy KhalifaSat, satelita teledetekcyjny, został wystrzelony jako dodatkowy ładunek na innym H-2A w 2018 r.
– Mamy duże oczekiwania co do rakiety nośnej H3, biorąc pod uwagę jej ulepszone możliwości i zaangażowanie MHI w precyzję i doskonałość. To partnerstwo stanowi nie tylko kolejny krok w podróży ZEA w głęboką przestrzeń kosmiczną, ale także dowód naszego zaufania do technologii i wiedzy MHI – powiedział Mohsen AlAwadhi, dyrektor misji EMA w komunikacie.
Agencja Kosmiczna ZEA podała niewiele informacji o rozwoju MBR Explorer od czasu przedstawienia szczegółów misji ponad rok temu. Agencja poinformowała w lipcu, że zakończyła przegląd koncepcji misji, ale nie ujawniła żadnych nowych informacji o misji ani statku kosmicznym, od masy statku kosmicznego po koszt misji.
Mitsubishi Heavy Industries stara się obecnie zwiększyć liczbę startów H3, który w tym roku wykonał dwa udane loty po nieudanym inauguracyjnym starcie w 2023 r. Następny start zaplanowano na koniec października. Nobuyuki Shiina, zastępca dyrektora generalnego ds. rozwoju biznesu systemów kosmicznych w MHI ujawnił niedawno, że jego firma chce zwiększyć częstotliwość startów rakiety z sześciu do ośmiu rocznie.
Źródło: spacenews.com
Czytaj też:
Grafika tytułowa: David Torres / Unsplash