Co skrywa wnętrze Księżyca? Pomiary grawitacyjne sugerują odpowiedź!

Naukowcy sądzą, że wnętrze Księżyca może być podobne do wnętrza Ziemi, jednak wciąż pozostają pewne pytania.

Od pewnego czasu naukowcy zastanawiają się, czy księżyc również ma warstwę stopionej skały umieszczoną między jego jądrem a stałą powłoką zewnętrzną.

Nowe dowody dotyczące reakcji Księżyca na siłę grawitacji Ziemi i Słońca potwierdzają hipotezę, że Księżyc rzeczywiście posiada głęboko w swoim wnętrzu ukrytą warstwę stopionego materiału. To, jak księżyc reaguje na te siły pływowe, w dużym stopniu zależy od jego wewnętrznej struktury. Oznacza to, że reakcje pływowe księżyca na Ziemię i słońce dają wskazówki, co znajduje się pod jego powierzchnią.

Poprzednie próby pomiaru zmian pływów na Księżycu trwały miesiąc — jednak w nowej pracy naukowcy byli w stanie zebrać dane na temat zmian na Księżycu w ciągu roku. Dane na temat zmian pływów na Księżycu zostały zebrane przez satelitarną misję Gravity Recovery and Interior Laboratory (GRAIL) NASA i Lunar Reconnaissance Orbiter – czytamy na portalu.

Dzięki uwzględnieniu miesięcznych i rocznych zniekształceń kształtu Księżyca i jego pola grawitacyjnego oraz innych informacji o Księżycu (takich jak średnia gęstość Księżyca), naukowcy byli w stanie symulować naturę wnętrza Księżyca.

Jak podaje portal zespół odkrył, że poprzez dodanie bardziej miękkiej warstwy u podstawy płaszcza księżyca, łatwiej było odtworzyć zaobserwowane pomiary grawitacji. Zatem, jak sugerują badania, posiadanie lepkiej warstwy materiałów głęboko w księżycu wydaje się wysoce prawdopodobne.

Jest jądro – tylko co je podgrzewa?

Naukowcy spekulują, że jeśli ta stopiona warstwa faktycznie istnieje, może składać się z bogatego w tytan materiału zwanego ilmenitem. Pozostaje jednak jeszcze jedno pytanie — jeśli ta stopiona warstwa rzeczywiście istnieje, jakie jest jej źródło ciepła?

Podobnie jak przy innych badaniach i tym razem naukowcy są zgodni, że potrzeba więcej badań, zanim będą mogli z pewnością stwierdzić, z czego może składać się ta warstwa i jakie mechanizmy mogą ją ogrzewać.

Źródło: space.com

Czytaj też: Moduł stacji kosmicznej Gateway. Kluczowy test!

Grafika tytułowa: Alexander Andrews / Unsplash