Nabta Playa w Egipcie. To najstarsze na świecie obserwatorium astronomiczne?
Nabta Playa w Egipcie to starożytny kamienny krąg, który według badaczy służył do wyznaczania przesilenia letniego, będącego sygnałem nadchodzącego deszczu.
Nabta Playa znajduje się około 280 kilometrów na południowy zachód od Asuanu, który kiedyś zamieszkiwali starożytni Nubijczycy. Szacuje się, że powstało około 7500 lat temu, czyli jest o 2000 lat starsza od Stonehenge i mogła być jednym z najwcześniejszych obserwatoriów astronomicznych.
Stos kamieni z grobowcem
Dziś jego główne kamienie znajdują się w muzeum w Asuanie, aby chronić je przed wandalizmem. Pierwotnie Nabta Playa składała się z dziesiątek pionowych kamieni, każdy o wysokości kilku stóp, na pustyni około 100 km na zachód od Nilu. Oprócz stosu kamieni nad centralnym grobowcem, wiele z nich najprawdopodobniej zostało celowo umieszczonych w okręgu, zgodnie ze wschodem określonych gwiazd .
Sześć wewnętrznych kamieni kręgu mogło być używanych w rytuałach lub do oznaczania ważnych ustawień. Te wewnętrzne kamienie były otoczone 29 stojącymi kamieniami, które według niektórych badaczy tworzyły pierwotny kalendarz – czytamy na portalu.
Wykopaliska w centralnym grobowcu w 2001 r. nie ujawniły żadnych szczątków ludzkich, ale odsłoniły kompletny szkielet krowy . Wraz z innymi dowodami sugeruje to, że Nabta Playa została zbudowana przez starożytnych ludzi, którzy polegali na pędzeniu stad bydła między sezonowymi jeziorami.
Przesilenie letnie, albo…
Naukowcy zasugerowali, że charakterystyczne kamienie w kręgu kalendarzowym mogły wskazywać wschód słońca w czasie przesilenia letniego, co dla ludzi epoki kamiennej było sygnałem, że wkrótce nadejdą opady deszczu, które napełnią jeziora.
Zaproponowano również, że trzy centralne kamienie symbolizowały „pas” Oriona , a niektóre kamienie oznaczały sezonowe wschody jasnych gwiazd: Arktura, Syriusza i Alfa Centauri.
Źródło: livescience.com
Czytaj też: Rozpoczęła się europejska misja Hera na asteroidę Didymos
Grafika tytułowa wygenerowana w DALL-E