Starożytne peruwiańskie stanowisko archeologiczne i sala tronowa władczyni
Siedemdziesiąt lat po odkryciu stanowisko Moche w Pañamarca w północno-zachodnim Peru nadal zaskakuje archeologów. Odkryto właśnie pierwszą w historii salę tronową kobiety – władcy. Cywilizacja Moche rozwijała się w północnym Peru od I do VIII wieku naszej ery.
Wykopaliska w 1600-letniej osadzie nabrały tempa w 2018 r. wraz z przybyciem wspólnego zespołu amerykańsko-peruwiańskiego, a ostatni sezon przyniósł prawdopodobnie najbardziej zagadkowe i oszałamiające odkrycie: jaskrawo pomalowaną salę tronową władczyni.
Starożytne peruwiańskie stanowisko
Nie ma precedensu w całej peruwiańskiej archeologii, a naukowcy twierdzą, że sceny rozpryskiwane na jej freskach podważają oczekiwania dotyczące ról płciowych w starożytnym świecie Moche – czytamy na portalu.
Cywilizacja Moche rozkwitała na równinach uprawnych między Andami a Oceanem Spokojnym od I do VIII wieku n.e., a stanowisko w Pañamarca znajdowało się na jej najbardziej wysuniętej na południe granicy. Odkryta na nowo i udokumentowana w latach 50. Pañamarca jest najbardziej znana z kolorowych murali, których konserwacja i digitalizacja stanowią główny cel trwających prac.
Tron, który jest zbudowany z malowanego adobe, jest zwrócony bezpośrednio w stronę Oceanu Spokojnego i stoi w pomieszczeniu ze ścianami i filarami oznaczonymi czterema scenami przedstawiającymi potężną kobietę.
Naukowcy nazwali go Salą Wyobrażeń Moche ze względu na fantastyczne malowane winiety, które rzucają światło na wierzenia i praktyki Moche. Tron został pochowany przez lud Moche w celu ochrony, a pod koniec sezonu archeolodzy ponownie go pochowali. Sceny obejmują cały warsztat kobiet przędących i tkających, procesję mężczyzn niosących koronę władczyni oraz scenę wypełnioną stworzeniami morskimi. Bezpośrednio wokół tronu znajdują się sceny ukoronowanej kobiety podnoszącej kielich i kobiety na tronie rozmawiającej z człowiekiem-ptakiem, typową postacią hybrydową w kulturze Moche.
Zdaniem naukowców odkrycia te mówią nam, że potężne kobiety były nie tylko „kapłankami”, ale także przywódczyniami, które sprawowały również władzę społeczno-polityczną.
Ponieważ jest to pierwszy mocny dowód na kobiece rządy na stanowiskach Moche, naukowcy przewidują, że odbędzie się debata akademicka na temat tego, czy kobieta namalowana na sali tronowej jest postacią ludzką czy boską, taką jak kapłanka, bogini lub królowa. Dowody na miejscu sugerują jednak, że władczyni była bardzo z tego świata.
Zespół złożony z badaczy z Archaeological Landscapes of Pañamarca, Denver Museum of Nature and Science w Kolorado i Columbia University w Nowym Jorku odkrył paciorki z zielonego kamienia, nici, a nawet ludzkie włosy, które, jak powiedzieli, „wskazują na kobietę-przywódcę Pañamarca z VII wieku”.
Źródło: news.artnet.com/archaeology.org
Czytaj też: „Tajne nauki” samurajów. Nowe tłumaczenia japońskich tekstów!
Grafika tytułowa wygenerowana w DALL-E