Tajemnicza megastruktura na Pacyfiku

Naukowcy zidentyfikowali dziwny fragment Ziemi głęboko pod Pacyfikiem, który może wyjaśniać, dlaczego region ten tworzy obecnie najszybciej rozprzestrzeniający się grzbiet oceaniczny na świecie – „East Pacific Rise”.

Korzystając z danych sejsmicznych, geolog z Uniwersytetu Maryland Jingchuan Wang i współpracownicy znaleźli starożytne płyty oceaniczne ukrywające się głęboko we wnętrzu Ziemi, które mogą pochodzić z czasów dinozaurów.

– Nasze odkrycie otwiera nowe pytania o to, jak głęboka Ziemia wpływa na to, co widzimy na powierzchni na ogromnych odległościach i w różnych skalach czasowych – powiedział Jingchuan Wang, cytowany przez portal.

Wysyłając odbijające się fale dźwiękowe w głąb ziemi w celu utworzenia map sejsmicznych, Wang i zespół zidentyfikowali dziwną plamę płaszcza poruszającą się zaskakująco wolno pod płytą Nazca, która graniczy z płytą kontynentalną Ameryki Południowej. Większość objętości Ziemi składa się z rozgrzanych skał krzemianowych umieszczonych pomiędzy chłodną, cienką skorupą zewnętrzną, a gorącym jądrem. Ta częściowo stopiona warstwa minerałów, zwana płaszczem, przepływa cyklicznie przez dziesiątki milionów lat ze względu na ekstremalne różnice temperatur powyżej i poniżej. Gęstszy, chłodniejszy materiał jest wciągany do cieplejszego wnętrza w procesie zwanym subdukcją.

Szybko rosnący grzbiet oceaniczny

W tym obszarze płyta Nazca subdukuje obecnie pod Ameryką Południową, ale po zachodniej stronie płyty znajduje się szybko rosnący grzbiet oceaniczny i gorący punkt aktywności geologicznej pod Wyspami Wielkanocnymi oraz tajemnicza luka strukturalna między środkowym i wschodnim Pacyfikiem.

– Odkryliśmy, że w tym regionie materiał opadał z prędkością o około połowę mniejszą niż oczekiwaliśmy, co sugeruje, że strefa przejściowa płaszcza może działać jak bariera i spowalniać ruch materiału przez Ziemię – wyjaśnia Wang.

Zespół ustalił, że ta struktura płyty jest zimniejsza i gęstsza niż otaczające ją regiony i wydaje się być skamieniałym fragmentem starożytnego dna morskiego.

– Ten pogrubiony obszar jest jak skamieniały odcisk palca starożytnego fragmentu dna morskiego, który uległ subdukcji do Ziemi około 250 milionów lat temu. Daje nam to wgląd w przeszłość Ziemi, jakiego nigdy wcześniej nie mieliśmy – powiedział Wang.

Naukowcy podejrzewają, że seria anomalii, które orientują się ze wschodu na zachód, może pomóc opowiedzieć historię płyty Nazca i tego, jak poruszała się ona w historii Ziemi. Rozszyfrowując historyczne ślady tych starożytnych uderzeń głęboko w ziemi, geolodzy mogą dowiedzieć się więcej o tym, jak wewnętrzne funkcjonowanie naszej planety kształtuje dzisiejszą powierzchnię naszego świata.

Badania te zostały opublikowane w Science Advances.

Źródło: sciencealert.com

Czytaj też: Cenne odkrycie z Walii pomoże zbadać historię chrześcijaństwa na Wyspach Brytyjskich?

Grafika tytułowa: Mick Haupt / Unsplash