Najstarszy ser na świecie. Znaleziono jego ślady na mumiach sprzed 3600 lat!

Kiedy naukowcy przetestowali tajemniczą substancję na głowach i szyjach starożytnych mumii znalezionych w chińskim dorzeczu Tarim, odkryli, że jest to najstarszy ser na świecie. Pomogły testy DNA.

Tajemnicza biała substancja rozmazana na głowach i szyjach 3600-letnich mumii w Chinach jest najstarszym serem na świecie. Naukowcy początkowo odkryli enigmatyczny materiał rozmazany na kilku mumiach pochowanych na cmentarzu Xiaohe w północno-zachodnich Chinach w dorzeczu Tarim około dwie dekady temu.

Ser kefirowy

Teraz testy DNA ujawniły, że tajemnicza maź była serem kefirowym, probiotycznym serem miękkim, i że została wyprodukowana przy użyciu serów krowich i kozich tysiące lat temu. Nowe badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Cell.

Jak podają naukowcy ser zawierał kilka gatunków bakterii i grzybów, w tym Lactobacillus kefiranofaciens i Pichia kudriavzevii, z których oba znajdują się we współczesnych ziarnach kefiru. Ziarna te są „kulturami symbiotycznymi”, które składają się z mieszanki bakterii i drożdży, które fermentują mleko w ser, podobnie jak „zakwas”.

Najstarszy ser na świecie

Jest to najstarsza znana próbka sera, jaką kiedykolwiek odkryto na świecie. Artykuły spożywcze, takie jak ser, są niezwykle trudne do zachowania przez tysiące lat, co czyni tę okazję rzadką i cenną – powiedział starszy autor badania Qiaomei Fu, paleontolog z Instytutu Paleontologii Kręgowców i Paleoantropologii Chińskiej Akademii Nauk w Pekinie.

Naukowcy ustalili również, że ziarna L. kefiranofaciens były blisko spokrewnione z podobnymi ziarnami pochodzącymi z Tybetu. Sekwencjonując geny bakterii, naukowcy mogli „prześledzić ewolucję bakterii probiotycznych w ciągu ostatnich 3600 lat”.

Źródło: livescience.com

Czytaj też: Kim był tajemniczy „jeździec” pochowany w ołowianej trumnie w katedrze Notre Dame?

Grafika tytułowa: Jez Timms / Unsplash