NASA wspiera włoski projekt „domków” księżycowych

Rada nadzorcza NASA dała włoskiej agencji kosmicznej zielone światło na kontynuację prac nad budową siedliska księżycowego Multi-Purpose Habitation (MPH).

MPH ma służyć jako baza domowa na powierzchni Księżyca w celu przedłużenia misji załogowej na Księżyc lub jako schronienie w nagłych wypadkach. W lipcu 2024 r. Włoska Agencja Kosmiczna (ASI) i Thales Alenia Space, główny wykonawca projektu, ogłosili, że projekt MPH przeszedł wstępny przegląd definicji misji. Następnym krokiem miała być decyzja NASA o tym, czy kontynuować rozwój projektu.

Tymczasem Rada ds. Przeglądu Koncepcji Misji MCR NASA zdecydowała, że projekt spełnia wymagane kryteria programu Artemis i potwierdzono, że osiągnął poziom dojrzałości, który pozwala na przejście do następnej fazy rozwoju. Radzie MCR przewodniczyła zastępca administratora NASA ds. dyrekcji misji rozwoju systemów eksploracji, Catherine Koerner.

Nie postrzegamy tego wyniku jako punktu końcowego, ale raczej jako punkt wyjścia: od teraz będziemy stawiać czoła wyzwaniom inżynieryjnym, naukowym i technologicznym, aby potwierdzić ważność włoskiego projektu i przejść do fazy wdrażania. To wyścig z czasem, aby zapewnić, że nasz moduł siedliskowy MPH będzie pierwszym elementem w procesie stałych instalacji na powierzchni Księżyca – powiedział prezes ASI Teodoro Valente, cytowany przez portal.

Według aktualizacji ASI ta faza rozwoju projektu potrwa około dwóch lat. Po tym czasie rozpocznie się budowa pierwszego modelu lotu.

Włoski moduł mieszkalny

Siedlisko MPH na powierzchni Księżyca będzie miało trzy metry szerokości i sześć metrów długości, a jego masa wyniesie około 15 ton. Siedlisko będzie wyposażone w koła, co umożliwi jego ustawienie w celu wsparcia misji załogowych w różnych miejscach na powierzchni Księżyca. Według portalu będzie on w stanie utrzymać dwóch astronautów na jedną misję rocznie, trwającą od 7 do 30 dni. Będzie również w stanie utrzymać większe załogi na krótkie okresy w przypadku sytuacji awaryjnej. Będzie on również w stanie autonomicznie przeprowadzać eksperymenty naukowe.

europeanspaceflight.com

Czytaj też: Hiszpania przygotuje silnik dla superciężkich rakiet kosmicznych

Grafika tytułowa wygenerowana w DALL-E