Unikalne znalezisko z czasów wikińskich ujawnione w Norwegii!
Archeolodzy odkryli na zboczu góry w Norwegii zestaw unikatowo zdobionych bransolet na terenie sporej farmy z epoki wikingów.
Archeolodzy znaleźli pozostałości garnków, nity, ostrza noży i osełki do ostrzenia narzędzi. Na terenie farmy odnaleziono również mniejszy dom, prawdopodobnie mieszkanie trallów. Skarb wikingów został zakopany pod podłogą tego domu.
Początkowo myślałam, że mamy do czynienia ze skręconymi miedzianymi przewodami, które często można znaleźć na terenach rolniczych. Ale kiedy zobaczyłem, że jest ich kilka i że nie są wykonane z miedzi, lecz ze srebra, uświadomiłem sobie, że natknęliśmy się na coś ważnego – powiedziała archeolog terenowy Ola Tengesdal Lygre.
Archeolog Volker Demuth podkreślił, że rzadko się zdarza, aby badacze odkryli tego typu artefakty dokładnie w miejscu, w którym pierwotnie umieścili je wikingowie.
Zazwyczaj cenne przedmioty takie jak te znajdują się na zaoranych polach, gdzie są przenoszone z pierwotnego kontekstu. Ponieważ ten srebrny skarb nie został przeniesiony, oferuje nam on nowe spojrzenie na życie i społeczeństwo w epoce wikingów – dodał Volker Demuth.
Srebro z zagranicy
W Norwegii nie było wówczas żadnych kopalni srebra, co oznaczało, że srebro musiało pochodzić z zagranicy. Wikingowie handlowali srebrem, otrzymywali je w prezencie lub brali jako łup w czasie najazdów.
Nowo odkryte naramienniki przypominają srebrne naramienniki znalezione w tym regionie w 1769 r. Archeolodzy nie wykluczyli, że te dwa znaleziska mogą mieć ze sobą coś wspólnego. Po tym niezwykłym odkryciu trwają dalsze prace wykopaliskowe na terenie ponad 1000-letniej farmy wikingów.
Rogaland to region w Norwegii, w którym odkryto najwięcej wyrobów ze srebra z epoki wikingów, co wskazuje na rozległe kontakty wikingów z tego regionu z resztą świata.
Co ciekawe, wiele z tych znalezisk pochodzi z bardziej odległych regionów śródlądowych, co rodzi pytania o szlaki handlowe wikingów i ich interakcje ze światem zewnętrznym.
Źródło: sciencenorway.no
Czytaj też: Ważne znalezisko w Polsce! Dowód na rozwój kultury celtyckiej?
Grafika tytułowa: Matthew DeVries / PEXELS