Kolejna gigantyczna konstelaca satelitów wkrótce na orbicie?
Kanadyjski operator geostacjonarny firma Telesat poinformowała, że zabezpieczyła środki rządowe pokrywające ponad połowę kosztów wynoszących 3,5 miliarda dolarów, planowanej konstelacji szerokopasmowej Lightspeed na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO).
Większa część finansowania, o wartości 2,14 mld dolarów kanadyjskich, pochodzi od rządu federalnego, który uzyskał prawa do 10 proc. udziałów w Lightspeed w ramach umowy wyceniającej konstelację na 3 miliardy dolarów. Z kolei rząd Quebecu udzielił pożyczki w wysokości 400 mln dolarów kanadyjskich na podobnych warunkach i otrzyma prawa do 1,87 proc. akcji Lightspeed. Kolejne 400 mln dolarów kanadyjskich w ramach finansowania konstelacji pochodzi od dostawcy, którego ujawnienia nie chce podać firma Telesat z siedzibą w Ottawie. Telesat planuje wykorzystać własny kapitał do pokrycia pozostałych kosztów tego. Zdaniem prezesa Telesat Dana Goldberga jest to największy program kosmicznym w historii Kanady.
Produkcja satelitów
Kanadyjska firma MDA przygotowuje się do rozpoczęcia produkcji 750-kilogramowych satelitów w najbliższych miesiącach.
Komercyjne usługi Lightspeed oferowane przez LEO mają zostać uruchomione w 2027 r., dołączając do konkurentów: Starlink, OneWeb i prawdopodobnie Amazon. Internetowy gigant przygotowuje się bowiem do rozpoczęcia kampanii startowej Projektu Kuiper w tym roku – czytamy na portalu.
W oddzielnym komunikacie MDA poinformowała o rozpoczęciu budowy nowego zakładu produkcyjnego satelitów w Sainte-Anne-de-Bellevue w prowincji Quebec, którego powierzchnia wyniesie 17 000 metrów kwadratowych. Dzięki temu zakład podwoi swoje zdolności produkcyjne.
Źródło: spacenews.com
Czytaj też: Zarządzanie ruchem kosmicznym. ESA rozpocznie ważne testy!
Grafika tytułowa: PIRO / Pixabay