Chiny chcą zagospodarować tunele lawowe na Księżycu

Według naukowców zajmujących się księżycem chińskie plany dotyczące Srebrnego Globu powinny być sygnałem ostrzegawczym dla NASA.

Chińscy naukowcy poważnie rozważają możliwość wykrycia i wykorzystania tuneli lawowych na Księżycu, ponieważ kraj ten planuje budowę rozległej bazy księżycowej.

Chiny przewodzą Międzynarodowej Stacji Badawczej Księżyca (ILRS). Projekt przewiduje podstawową robotyczną bazę na biegunie południowym, zbudowaną przez pięć misji na początku lat 30. XXI wieku. Rozszerzona ILRS obejmowałaby rozszerzoną bazę, a także stację orbitalną i węzły w innych miejscach na Księżycu. Ta ostatnia będzie w stanie gościć krótkotrwałe pobyty ludzi.

Seria artykułów na temat rur lawowych i ich wykrywania, modelowania, stanu badań i sposobu eksploracji rur lawowych została opublikowana w chińskojęzycznym czasopiśmie Journal of Deep Space Exploration (JDSE). Cały problem odzwierciedla wysiłki zmierzające do opracowania systematycznego podejścia do eksploracji i wykorzystywania rur lawowych. Cechy te mogą być uwzględnione w projekcie ILRS – czytamy na portalu.

Jaskinie na Księżycu

Rury lawowe są uważane za idealne lokalizacje dla przyszłych baz księżycowych, łączące wartość naukową z potencjalnymi możliwościami zamieszkania. Rury lawowe zapewniają niezbędną osłonę dla załogi i infrastruktury przed promieniowaniem i mikrometeorytami.

Plan chińskiej strony obejmuje roboty mobilne wyposażone w systemy obrazowania 3D i nawigacji. Obejmuje rozmieszczenie łazików powierzchniowych w celu eksploracji i mapowania wejścia do tuneli lawowych. Następnie zostaną użyte mniejsze, bardziej zwinne roboty lub drony do wejścia do tuneli i ich eksploracji.

W artykule zwrócono jednak uwagę na szereg wyzwań związanych z budową siedlisk wewnątrz księżycowych tuneli lawowych, takich jak wjazd i wyjazd dużego sprzętu i personelu do tuneli. Inne obejmują modyfikację naturalnego terenu pod budowę infrastruktury, wykorzystanie materiałów in situ do budowy oraz zapewnienie integralności strukturalnej i szczelności tuneli lawowych w środowiskach pod ciśnieniem.

Przede wszystkim, tunele lawowe stanowią niemal idealne siedliska. Zapewniają ochronę przed mikro i niektórymi makro bombardowaniami meteoroidów, wahaniami termicznymi między nocą a dniem oraz promieniowaniem pierwotnym i wtórnym. Każde siedlisko na Księżycu musi być zakopane kilka metrów pod powierzchnią, w przeciwnym razie ludzie będą narażeni na poważne ryzyko krzywdy – powiedział Clive Neal, profesor i naukowiec zajmujący się badaniami księżyca na Uniwersytecie Notre Dame.

Neal uważa, że jest to także sygnał ostrzegawczy dla Stanów Zjednoczonych i NASA.

Według niego Chiny poważnie podchodzą do kwestii ludzkiej placówki księżycowej, a Stany Zjednoczone najwyraźniej nie są gotowe, aby poważnie do tego podchodzić.

Niestety, w przeciwieństwie do Chin, nie mamy spójnego planu ludzkiej i robotycznej eksploracji Księżyca, takiego jak Chiny – dodał Neal, cytowany przez portal.

Chiny przyciągnęły już do projektu ILRS około 40 partnerów, w tym agencje kosmiczne, uniwersytety i firmy z Azji, Europy, Afryki oraz Ameryki Południowej i Środkowej.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: SpaceX wysłał astronautów Polaris Dawn na daleki spacer w kosmosie

Grafika tytułowa: Bruno Scramgnon / PEXELS