Rzymski skarb na wyspie. Ukryty przed piratami?

Odkrycia srebrnych monet datowane są na okres Republiki Rzymskiej i pochodzą z wyspy Pantelleria, położonej między Sycylią a Tunezją. Monety zostały wybite między 94 a 74 r. p.n.e.

Archeolodzy odkryli zbiór starożytnych srebrnych monet „ukrytych w dziurze w murze” na śródziemnomorskiej wyspie niedaleko Sycylii, prawdopodobnie podczas pirackiego ataku ponad 2000 lat temu. Monety zostały wybite między 94 a 74 r. p.n.e., gdy regionem rządził Rzym, będący wówczas republiką. Niektóre monety przedstawiają profil ludzkiej głowy, której jeszcze nie zidentyfikowano.

Sycylijskie wyspy ze skarbem

Archeolodzy znaleźli starożytny skarb składający się z 27 monet podczas wykopalisk na Akropolu Santa Teresa i San Marco na wyspie Pantelleria, około 110 kilometrów na południowy zachód od Sycylii, w Cieśninie Sycylijskiej ograniczonej przez Sycylię i Tunezję.

Co ciekawe skrytkę odkrył zespół archeologów pod kierownictwem niemieckiego Uniwersytetu w Tybindze, który pracował na tym stanowisku przez 25 lat.

Monety zostały wybite w Rzymie i były srebrnymi „denarami”, standardową rzymską monetą przez setki lat. W tym czasie jeden denar był równoważny około 20 dolarów, czyli mniej więcej dziennemu żołdowi żołnierza w rzymskich legionach.

Źródło: livescience.com

Czytaj też: Szczerbaty mężczyzna bardziej przystojny? Nowe badania z Tajwanu!

Grafika tytułowa: Bjorn Pierre / Unsplash