Szczerbaty mężczyzna bardziej przystojny? Nowe badania z Tajwanu!

Badania wykazały, że starożytni mieszkańcy Tajwanu wyrywali sobie zdrowe zęby w celu „wyrazu estetycznego” i „testu odwagi”. Z pewnością ten zabieg nie był powodowany złym stanem uzębienia.

Przez tysiące lat ludzie na Tajwanie wyrywali zdrowe zęby. Teraz już naukowcy wiedzą dlaczego poddali się oni temu bolesnemu zabiegowi. Taki rytuał był praktykowany także w innych częściach Azji.

Chociaż usuwanie zębów zostało udokumentowane wśród grup na całym świecie, najczęściej była kojarzona z pierwszymi społecznościami austronezyjskimi, do których należeli mieszkańcy Tajwanu, Azji Południowo-Wschodniej i Polinezji. Zabieg ten został po raz pierwszy wprowadzony na tym obszarze około 4800 lat temu, w okresie neolitu i trwał do początku XX wieku.

Nowe badanie dotyczące tych praktyk zostało opublikowane w Archaeological Research in Asia.

Po co więc wyrywano zęby?

Rytuał polegał na wyrywaniu zdrowych zębów, w tym siekaczy i kłów, bez użycia znieczulenia. Następnie ubytki wypełniano popiołem, aby zapobiec krwawieniu i zapaleniu.

Po zebraniu danych z ponad 250 stanowisk archeologicznych w Azji, badacze odkryli, że 47 z nich zawierało pochówki z okresu neolitu (4800 do 2400 lat temu) do epoki żelaza (2400 do 400 lat temu), w których zmarli mieli brakujące zęby. Praktyka ta była równie rozpowszechniona wśród mężczyzn i kobiet. Jednak w latach 1900. była bardziej powszechna wśród tej drugiej grupy. I nie tylko dorośli mieli zabiegi dentystyczne; dzieci również je miały – czytamy na portalu.

Głównym powodem, dla którego ludzie poddali się tej procedurze, były względy kosmetyczne – wyraz estetyczny, jak twierdzą badacze. Ustalili to na podstawie przykładów podanych w literaturze historycznej i bardziej współczesnej dokumentacji.

Pierwszą i najczęściej wymienianą motywacją było upiększanie, wynikające z pragnienia odróżnienia się od rysów twarzy zwierząt, a także zwiększenia atrakcyjności osobistej, w szczególności dla płci przeciwnej. Ciekawe świadectwo podkreślało dążenie do widoku szkarłatnego języka wyzierającego przez szparę między jasnymi zębami – napisali autorzy badania.

Naukowcy uważają również, że usuwanie zębów było postrzegane jako „test odwagi” – co może potwierdzić każdy, kto miał do czynienia z poważnymi zabiegami stomatologicznymi – a także jako środek zapobiegawczy.

Źródło: livescience.com

Czytaj też: Archeolodzy odkryli interesujące obserwatorium astronomiczne w Egipcie

Grafika tytułowa: Diana Polekhina / Unsplash