W Polsce odkryto kompas z XVI wieku. Mógł należeć do Mikołaja Kopernika!
Kompas, mający 500 lat, to dwuzębny metalowy przyrząd, którego naukowcy używali do precyzyjnych pomiarów w kartografii, geometrii i astronomii.
Znalezisko z XVI wieku odkryto w sieci podziemnych tuneli pod ogrodami kanonicznymi we Fromborku, gdzie zmarł Mikołaj Kopernik. Artefakt ten to dwuzębne urządzenie metalowe, znane również jako dzielnik i służyło do precyzyjnych pomiarów w kartografii, geometrii i astronomii. Warmian Exploration Group, która ogłosiła znalezisko zauważyła, że jest to trzeci taki okaz znaleziony w Polsce.
Norbert Ogiński, prezes Warmian Exploration Group i mieszkaniec Fromborka w rozmowie z portalem Live Science powiedział, że uzyskali pozwolenia na eksplorację i użyli georadaru (GPR) do poszukiwania tuneli. Grupa miała pozwolenie tylko na jedno wykopalisko testowe, co oznaczało, że mieli jedną szansę na znalezienie tajnych tuneli i to się udało. Badanie GPR rzeczywiście zidentyfikowało wejście do tych tuneli.
Archeolodzy z Detekt Archaeological Services, firmy archeologicznej, potwierdzili autentyczność artefaktu i wstępnie datowali go na okres od XV do XVI wieku.
Powiedzieli, że jest bardzo prawdopodobne, iż jest to obiekt należący do Mikołaja Kopernika, ponieważ prowadziliśmy prace w jednym z jego ogrodów – powiedział Ogiński, cytowany przez portal.
Kopernik spędził sporą część swojego życia we Fromborku i przez pewien czas był kanonikiem, czyli duchownym katedry fromborskiej. Na początku sierpnia kompas trafił do Muzeum Mikołaja Kopernika, które ma w swoich zbiorach już podobny kompas.
Źródło: livescience.com
Czytaj też: Srebrny skarb z epoki wikingów odkryty przez studenta
Grafika tytułowa: Jordan Madrid / Unsplash