Kamień ołtarzowy Stonehenge pochodzi z odległej Szkocji?
Naukowcy zbadali kamienny ołtarz ze Stonehenge i ustalili, że jego skład chemiczny jest podobny do składu kamieni znalezionych w północno-wschodniej Szkocji. Do tej pory uważano, że pochodzi on ze znacznie bliższej Walii.
Z nowego badania dowiadujemy się, że budowniczowie tego ogromnego ołtarza musieli zastosować zaawansowane metody, aby przetransportować głaz ważący około 13 200 funtów czyli 6 000 kilogramów z jego pierwotnego miejsca do obecnego w południowej Anglii, gdzie znajduje się on w wewnętrznym kręgu Stonehenge. Odkrycie to jest częścią nowego badania opublikowanego w czasopiśmie Nature.
Stonehenge i Kamień Ołtarzowy
Przez lata uważano, że Kamień Ołtarzowy pochodzi z Walii. Jednak analiza dużego kamienia z 2023 r. wykazała, że mógł on pochodzić z tak odległej na północ Szkocji, ponieważ zawierał duże ilości baru, podobnie jak inne kamienie w tym rejonie. To odkrycie pomogło badaczom zawęzić prawdziwe pochodzenie kamienia.
Kamień ołtarzowy zawsze był grupowany z innymi niebieskimi kamieniami, które są mniejszymi kamieniami w pierścieniu. Długo uważano, że niebieskie kamienie można znaleźć tylko w południowych częściach Wielkiej Brytanii, takich jak Południowa Walia. Po zbadaniu mineralogii kamieni nie dało się stwierdzić, że Kamień ołtarzowy pochodzi z Walii – powiedział współautor badania Nick Pearce, profesor chemii geologicznej na Uniwersytecie Aberystwyth, cytowany przez portal.
Naukowcy ustalili również, że niektóre ziarna minerałów w Ołtarzu mają od 1 do 2 miliardów lat.
Udało nam się uzyskać odcisk palca określający wiek skały. Idealnie pasuje do skał osadowych w szkockiej Kotlinie Orkadyjskiej – powiedział Pearce.
Jak transportowano taki głaz?
Według obecnej wiedzy wiemy, że masywne głazy, z których zbudowano Stonehenge, zostały umieszczone około 2600 r. p.n.e. Choć naukowcy mogą jedynie snuć domysły na temat podróży kamienia, uważają, że transport tak ciężkiego ładunku wymagał „koordynacji społecznej” między Kotliną Orkadyjską a południową Anglią, która mogła obejmować „morski szlak transportowy”.
Zdaniem Nick’a Pearce’a to wyraźnie zmienia naszą wiedzę o tym, skąd to się wzięło w tym miejscu, gdyż koordynacja tego prawdopodobnie wymagałaby zaangażowania setek osób i musieliby mieć dobry powód, aby przetransportować coś, co tyle waży tak daleko.
Kamień Ołtarzowy nie jest jedynym ogniwem łączącym te dwa miejsca, bo okazuje się również, że w obu obszarach znajdowały się także podobne elementy ceramiki i domy.
Źródło: livescience.com
Czytaj też: Cmentarz wielorybników odkryty na Svalbardzie
Grafika tytułowa: Debbie Grap / Unsplash