Słodzisz jogurt? To najlepiej miodem – zwiększy jego probiotyczność!
Nowe badania ujawniają, że łyżeczka miodu dodana do niesłodzonego jogurtu może zwiększyć jego probiotyczne właściwości.
Jak sugerują nowe badania, dodanie jednej lub dwóch łyżek miodu do porcji niesłodzonego jogurtu może zwiększyć jego probiotyczne właściwości, pomagając pożytecznym bakteriom z jogurtu przetrwać ich podróż do naszego układu pokarmowego.
Zdaniem badaczy wiele śródziemnomorskich tradycji wykorzystuje miód jako słodzik do jogurtu. Dlatego opierając się na istniejącej wiedzy na temat jogurtu i miodu, Hannah Holscher, dietetyczka z University of Illinois w Urbana-Champaign i jej współpracownicy chcieli sprawdzić, czy miód w tej roli może być czymś więcej niż tylko substancją słodzącą.
Do niektórych rodzajów jogurtu dodawane są szczepy bakterii probiotycznych, takie jak Bifidobacterium animalis, naturalnie występujące w przewodzie pokarmowym wielu zwierząt, w tym u nas, które, jak wykazały wcześniejsze badania, wpływają na poprawę zdrowia przewodu pokarmowego i funkcjonowania układu odpornościowego u ludzi. Miód słynie ze swoich właściwości antybakteryjnych, ale jest też prebiotykiem, czyli czynnikiem wspomagającym wzrost i aktywność pożytecznych mikrobów w organizmie osoby go spożywającej.
Faza badań
Naukowcy najpierw przeprowadzili eksperymenty laboratoryjne, aby zbadać, w jaki sposób cztery odmiany miodu – lucerna, gryka, koniczyna i kwiat pomarańczy – wpływają na żywotność B. animalis w jogurcie w symulowanym procesie trawienia.
Zmieszali jogurt zaszczepiony bakteriami z jedną z czterech odmian miodu, a następnie pozwolili bakteriom rosnąć na płytkach Petriego, jednocześnie wystawiając je na działanie roztworów symulujących jeden z kilku płynów, z jakimi mogą się zetknąć w naszych jelitach: ślinę, kwas żołądkowy, żółć jelitową i enzymy. Żaden z czterech rodzajów miodu nie wykazał znaczącego wpływu na przeżywalność bakterii w ślinie lub kwasie żołądkowym.
Z kolei w roztworach zaprojektowanych tak, aby naśladować płyny jelitowe, jogurt zmieszany z miodem wydawał się wspierać przetrwanie pożytecznych bakterii. Efekt był najbardziej widoczny w przypadku odmiany koniczyny, jak wykazały badania.
Naukowcy dokonali swoich wstępnych ustaleń w randomizowanym, kontrolowanym badaniu krzyżowym opartym na 62 zdrowych dorosłych osobach. Poprosili uczestników, aby jedli dwa różne produkty przez dwa tygodnie każdy: jogurt z miodem koniczynowym przez jeden dwutygodniowy i jogurt poddany obróbce cieplnej przez drugi. W badaniu kontrolnym 36 uczestników przeszło do trzeciej rundy, w której jedli jogurt wymieszany z cukrem.
Nasze odkrycia wykazały, że połączenie miodu z jogurtem wspomaga przetrwanie probiotycznych bakterii jogurtu w jelitach, co oznacza, że wyniki badań laboratoryjnych rzeczywiście przełożyły się na rzeczywiste zastosowanie u ludzi. Odkryliśmy, że jedna łyżka miodu w porcji jogurtu pomaga w utrzymaniu przetrwania probiotyków. Musimy jednak pamiętać, że miód jest dodanym cukrem – powiedziała Holscher.
Badania opublikowano w czasopiśmie The Journal of Nutrition.
Źródło: sciencealert.com
Czytaj też: Koty okazują oznaki żalu, gdy obok nich inne zwierzęta umierają?
Grafika tytułowa: Mae Mu / Unsplash