4000-letnie tabliczki klinowe. Badacze w końcu je odszyfrowali!

Tabliczki klinowe znalezione w Iraku od wielu dekad znajdują się w British Museum. Dopiero teraz naukowcom udało się je odczytać.

Uczeni w końcu rozszyfrowali 4000-letnie tabliczki klinowe znalezione ponad 100 lat temu na terenie dzisiejszego Iraku. Tabliczki opisują, jak niektóre zaćmienia Księżyca są zapowiedzią śmierci, zniszczenia i zarazy.

W artykule opublikowanym niedawno w czasopiśmie naukowym „Journal of Cuneiform Studies” Andrew George, emerytowany profesor języka babilońskiego na Uniwersytecie Londyńskim, oraz Junko Taniguchi niezależna badaczka, napisali, że cztery gliniane tabliczki „stanowią najstarsze przykłady zbiorów znaków zaćmienia Księżyca, jakie kiedykolwiek odkryto”.

Starożytny kalendarz

Autorzy tabliczek przewidywali znaki na podstawie pory nocy, ruchu cieni, daty i czasu trwania zaćmień. Możliwe, że starożytni astrologowie opierali się na swoich doświadczeniach, aby określić, jakie znaki zwiastują zaćmienia.

Tabliczki klinowe prawdopodobnie pochodzą z Sippar, miasta, które rozkwitło na terenie dzisiejszego Iraku. W czasie, gdy pisano tabliczki, w niektórych częściach regionu rozkwitało Imperium Babilońskie. Tabliczki stały się częścią kolekcji British Museum w latach 1892–1914, ale do tej pory nie zostały w pełni przetłumaczone i opublikowane.

Według badaczy George i Taniguchi ludzie wierzyli, że „wydarzenia na niebie były zakodowanymi znakami umieszczonymi tam przez bogów jako ostrzeżenia o przyszłych perspektywach tych na Ziemi. Ci, którzy doradzali królowi, obserwowali nocne niebo i dopasowywali swoje obserwacje do naukowego korpusu tekstów o niebiańskich wróżbach.

Źródło: livescience.com

Czytaj też: Norwescy wikingowie byli bardziej barbarzyńscy niż duńscy?

Grafika tytułowa: Tamara Menzi / Unsplash