Chińska rakieta wytworzyła ogromną „chmurę” kosmicznych śmieci
Górny stopień chińskiej rakiety Długi Marsz 6A, który niedawno startował, rozpadł się na chmurę składającą się z ponad 700 odłamków, co potęguje obawy o długoterminowe bezpieczeństwo orbitalne.
Chiny wystrzeliły 6 sierpnia z kosmodromu Taiyuan rakietę Długi Marsz 6A, która wyniosła pierwszą partię 18 płaskich satelitów Qianfan (Tysiąc Żagli) na orbitę polarną o wysokości 800 kilometrów. Już 7 sierpnia, Slingshot Aerospace, firma zajmująca się śledzeniem ruchu kosmicznego i analizą danych, zwróciła uwagę, że górny stopień tej rakiety wytworzył „chmurkę” składające się z co najmniej 50 odłamków nie do końca znając przyczynę.
Z kolei 8 sierpnia US Space Command potwierdziło, że incydent był zdarzeniem rozpadu rakiety i obecnie śledzi ponad 300 części z tego zdarzenia. W tym samym dniu firma LeoLabs, firma monitorująca niską orbitę okołoziemską za pomocą globalnej sieci radarów, oświadczyła, że jej dane radarowe wskazują na „przynajmniej 700 fragmentów szczątków, a potencjalnie ponad 900”.
Śmieci kosmiczne na takich wysokościach, gdzie opór atmosfery jest bardzo niewielki, mogą pozostawać na orbicie przez dziesiątki lat, w zależności od rozmiaru i gęstości fragmentów oraz innych zmiennych – czytamy na portalu.
Chiny nie widzą problemu?
Niestety Szanghajska Akademia Technologii Lotów Kosmicznych (SAST), która opracowała rakietę, ani China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC), ani również Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna (CNSA) nie skomentowały rozpadu członu rakiety.
To już drugi raz, kiedy górny stopień rakiety rozpadł się na orbicie. Podczas pierwszego incydentu, w listopadzie 2022 r., 18. Eskadra Obrony Kosmicznej zidentyfikowała i skatalogowała 533 fragmenty.
Biuro ds. Śmieci Kosmicznych Europejskiej Agencji Kosmicznej szacuje, że doszło do ponad 640 rozpadów, eksplozji, kolizji lub zdarzeń anomalnych skutkujących fragmentacją. Szacuje się również, że istnieje 40 500 obiektów śmieci kosmicznych większych niż 10 cm, 1 100 000 obiektów śmieci kosmicznych większych niż 1 cm do 10 cm i 130 milionów obiektów śmieci kosmicznych większych niż 1 mm do 1 cm, podał także portal.
Źródło: spacenews.com
Czytaj też: Powrót astronautów Starlinera. Pomoże jednak SpaceX Elona Muska?
Grafika tytułowa: The New York Public Library / Unsplash