Pierwszy na świecie rzeźbiony koń liczy sobie 35000 lat
Figurka wykonana z kości słoniowej została odkryta w jaskini Vogelherd w południowych Niemczech i jak podają naukowcy powstała w okresie górnego paleolitu.
Figurka Vogelherd uważana jest za najstarszą znaną rzeźbę konia wykonaną przez anatomicznie współczesnych ludzi (Homo sapiens). Przedstawia konia i została wyrzeźbiona z kości słoniowej mamuta. Artefakt wielkości dłoni mierzy około 2,5 centymetra wysokości i 4,8 centymetra długości i zawiera takie szczegóły, jak rzeźbiony pysk, nozdrza, oczy i grzywę. Chociaż głowa konia z kości słoniowej jest kompletna, wszystkie cztery jego nogi zostały odłamane.
Archeolodzy uważają, że figurka powstała około 32 000 do 35 000 lat temu, na początku górnego paleolitu.
Według informacji francuskiego Ministerstwa Kultury, jaskinia, w której odkryto figurkę, była miejscem spotkań oryniaków, grupy z górnego paleolitu, której ludzie żyli od 43 000 do 35 000 lat temu. Ponieważ ich obecność na krótko pokrywa się z obecnością neandertalczyków w tej części Europy, archeolodzy uważają, że te dwie grupy prawdopodobnie współistniały ze sobą.
Ludzie z plemienia Aurignacian (kultura oryniacka) byli prawdopodobnie najbardziej znani jako zdolni myśliwi-zbieracze, o czym świadczy ich umiejętność wytwarzania narzędzi kamiennych, takich jak ostrza i groty. Setki takich przedmiotów znaleziono w jaskini, a także liczne kości zwierzęce i kawałki kości słoniowej, w tym koraliki pomalowane na czerwono ochrą.
Jak wynika z badania opublikowanego w Journal of Human Evolution, naukowcy skupieni Paleoanthropology Society uważają, grupa prawdopodobnie wykorzystywała tę przestrzeń do przetwarzania mięsa. Na przykład badacze, którzy przeanalizowali kości zwierząt sprzed około 32 000 lat w jaskini Vogelherd, znaleźli głównie szczątki reniferów i koni, co wskazuje, że grupy oryniackie polowały i zjadały te zwierzęta, a także tworzyły dzieła sztuki je przedstawiające,
Źródło: livescence.com
Czytaj też: Bałtyccy poganie importowali konie ze Skandynawii, ale nie jeździli na nich?
Grafika tytułowa: Fabian Burghardt / Unsplash