Bryłki metalu na dnie oceanu produkują własny tlen

Po raz pierwszy na świecie naukowcy pracujący w strefie Clarion-Clipperton na północnym Oceanie Spokojnym odkryli, że metalowe grudki na dnie morskim produkują własny tlen, nazywany „ciemnym tlenem”.

Nowe badania ujawniają, że rozsiane na dnie Oceanu Spokojnego metaliczne konkrecje wielkości ziemniaka produkują tlen w całkowitej ciemności i bez żadnej pomocy organizmów żywych.

Zdaniem naukowców odkrycie głębinowego tlenu, nazywanego „ciemnym tlenem”, to pierwszy przypadek zaobserwowania przez nich powstawania tlenu bez udziału organizmów, co podważa naszą wiedzę na temat powstania życia na Ziemi.

Kiedy po raz pierwszy otrzymaliśmy te dane, myśleliśmy, że czujniki są wadliwe, ponieważ każde badanie przeprowadzone kiedykolwiek na głębokim morzu wykazało jedynie zużycie tlenu, a nie jego produkcję” — powiedział główny autor badania Andrew Sweetman, profesor i lider grupy badawczej ds. ekologii dna morskiego i biogeochemii w Scottish Association for Marine Science (SAMS).

Jednak kiedy instrumenty wciąż pokazywały te same wyniki, Sweetman i jego współpracownicy wiedzieli, że „wpadli na coś przełomowego”.

Tlen bez fotosyntezy

Wyniki ich badań zostały Nature Geoscience. Sugerują one, że małe metalowe konkrecje znalezione w strefie Clarion-Clipperton (CCZ) na północnym Pacyfiku produkują tlen poprzez elektrolizę wody morskiej, gdzie woda morska rozpada się na tlen i wodór w obecności ładunku elektrycznego. Ładunek ten może pochodzić z różnicy potencjału elektrycznego, która istnieje między jonami metali w konkrecjach, co prowadzi do redystrybucji elektronów.

Tak zwane polimetaliczne konkrecje są powszechne na oceanicznych równinach abisalnych, które są płaskimi obszarami dna morskiego na głębokości od 3000 do 6000 metrów pod powierzchnią oceanu.

Aby na planecie mogło powstać życie tlenowe, musi być tlen, a według naszej wiedzy, zaopatrzenie Ziemi w tlen zaczęło się od organizmów fotosyntetycznych. Jednak teraz wiemy, że tlen jest produkowany w głębinach morskich, gdzie nie ma światła. Myślę, że musimy zatem ponownie rozważyć takie pytania, jak: gdzie mogło powstać życie tlenowe? – zastanawia się Andrew Sweetman.

Wyniki badań budzą również nowe obawy co do potencjalnego wydobywania konkrecji polimetalicznych , które mogą stanowić istotne źródło tlenu dla ekosystemów głębinowych.

Źródło: livescience.com

Czytaj też: Zablokowanie pewnego białka może wydłużyć ludzkie życie?

Grafika tytułowa: Matt Hardy / Unsplash