Brazylijskie rekiny pod wpływem kokainy?

Brazylijskie rekiny ostronose złapane u wybrzeży Rio de Janeiro miały pozytywny wynik testu na obecność kokainy, co jest raczej problematycznym odkryciem.

Kokaina trafia do oceanu kilkoma drogami, w tym przez uwolnienie z niewydolnych oczyszczalni ścieków i zabłąkane paczki wrzucane do wody przez przemytników, które następnie zostają rozgryzione przez dzikie zwierzęta.

W wyniku tych procesów ślady kokainy wykryto w ściekach i wodach powierzchniowych w co najmniej 37 krajach w latach 2011–2017. Narkotyk przedostał się również do różnych form życia wodnego, w tym mięczaków, skorupiaków i ryb kostnoszkieletowych. Jednak pomimo tylu zabiegów nie przeprowadzono żadnego badania czy rekiny również są dotknięte tą substancją. Naukowcy postanowili to sprawdzić.

Schwytano i zbadano kilkanaście rekinów

W najnowszym artykule opublikowanym w Science of the Total Environment brazylijscy naukowcy opisali jak schwytali 13 brazylijskich rekinów ostronosych u wybrzeży Rio de Janeiro, które potem poddali badaniu. Gatunek ten jest stosunkowo mały, mierzy niecały metr długości i żywi się głównie małymi rybami i kałamarnicami.

Po schwytaniu rekinów naukowcy poddali je sekcji, aby pobrać próbki ich mięśni i wątroby, które następnie przeanalizowano pod kątem obecności kokainy i pokrewnych substancji chemicznych. Wyniki były szokujące: u każdego rekina wykryto obecność kokainy, a u 12 z 13 zwierząt w organizmie znajdowała się benzoiloekgonina – substancja chemiczna wytwarzana podczas filtrowania kokainy przez wątrobę – czytamy na portalu.

Chociaż badanie koncentrowało się wyłącznie na brazylijskich rekinach ostronosych, naukowcy nie wykluczyli możliwości, że inne gatunki również mogą być narażone na narkotyki przenoszone drogą wodną.

Biorąc pod uwagę psychotropowe efekty narkotyków na kręgowce, mogą wystąpić zmiany w zachowaniu, które, choć subtelne, mogą wpłynąć na przetrwanie gatunku w sposób, który pozostaje niezbadany – uważają naukowcy, cytowani przez portal.

Zdaniem naukowców obecne odkrycie wskazują także na potencjalne zagrożenia dla zdrowia ludzi, gdyż rekiny są bardzo chętnie spożywane nie tylko w samej Brazylii.

Źródło: gizmodo.com

Czytaj też: Woda na Ziemi szybko traci tlen? Ogromne zagrożenie dla nas wszystkich!

Grafika tytułowa: Elaine Brewer / Unsplash