Jak sprawdzić czy organizm przyjmuje przeszczep? Przełomowe odkrycie!

Naukowcy opracowali nieinwazyjną metodę sprawdzenia, jak przeszczepiony narząd przyjmuje się przez organizm pacjenta – bez względu na to, czy jest to nerka, wątroba, płuco czy serce.

Po raz pierwszy udało się uzyskać zgodność biomarkerów dysfunkcji w przypadku wielu typów przeszczepionych narządów, co wskazuje na możliwość opracowania badania krwi, które będzie w stanie zdiagnozować wczesne odrzucenie przeszczepu we wszystkich przypadkach – narzędzia, które jeszcze na chwilę obecną nie istnieje.

Jeśli przeprowadzone zostaną dalsze badania, nowo zidentyfikowane biomarkery będzie można wykorzystać nawet do rozróżniania różnych typów odrzucenia narządu, w tym problemów immunologicznych, niewystarczającego ukrwienia lub nieprawidłowej naprawy – czytamy na portalu.

Zazwyczaj lekarze podejrzewają odrzucenie przeszczepu, gdy istnieją oznaki, że dany narząd nie pracuje z pełną wydajnością. Czasami jednak pacjenci mogą nie odczuwać żadnych objawów przed wystąpieniem niewydolności. Pozostaje wtedy inwazyjna biopsja, aby na pewno stwierdzić, co się dzieje.

Mega badanie i istotne dkrycie

W ostatnich latach było kilka badań, analizujących czy istnieją oznaki odrzucenia narządu przepływające przez krew lub mocz pacjenta, do których można uzyskać dostęp łatwiej niż poprzez operację. Jednak potencjalne biomarkery, które zostały zidentyfikowane, nie są jeszcze w praktyce klinicznej i nie są one predykcyjne dla wszystkich odrzuceń narządu, zwykle tylko dla jednego typu.

Obecne badanie jest metaanalizą, która ma na celu wypełnienie tej luki. Jej autorzy, pod przewodnictwem statystyka Harry’ego Robertsona z University of Sydney, przeanalizowali 54 zestawy danych, w tym 40 badań dotyczących przeszczepów nerek, 5 płuc, 5 wątroby i 4 badania dotyczące przeszczepów serca.

Porównując indywidualne próbki krwi pacjentów z ich biopsjami, zespół zidentyfikował 158 genów, które były różnicowo ekspresjonowane we wszystkich czterech narządach w przypadkach odrzucenia. To prawie 20 razy więcej niż oczekiwano przypadkowo.

To odkrycie jest kluczowe, gdyż pozwala nam opracować strategie zwiększające skuteczność wszystkich przeszczepów – wyjaśnia Harry Robertson.

Niemniej nadal nie wiadomo jeszcze, czy metoda Robertsona i jego zespołu sprawdzi się w przypadku przeszczepów trzustki, żołądka lub jelit.

Atlas biomarkerów otwarty dla naukowców

Zespół naukowców stworzył interaktywną stronę internetową, która umożliwia naukowcom z całego świata porównywanie potencjalnych biomarkerów odrzucenia przeszczepu z innymi metodami, zapewniając bardzo potrzebną, standaryzowaną ocenę.

Ten atlas doprowadził do opracowania dowodu zasady uniwersalnego badania krwi, które może przewidzieć prawdopodobieństwo odrzucenia przeszczepu zanim. Potencjalnie ustanawiając nowy standard w medycynie precyzyjnej i poprawiając wyniki dla biorców przeszczepów na całym świecie – powiedział Robertson.

Wiarygodne badanie krwi pozwalające monitorować odrzuty przeszczepu mogłoby więc sytuację wielu pacjentów zmienić na lepsze.

Badanie opublikowano w czasopiśmie Nature Medicine.

Źródło: sciencealert.com

Czytaj też:

Grafika tytułowa: National Cancer Institute / Unsplash