Dlaczego światło sprawia, że ludzie kichają?

Osoby, które kichają przy jasnym świetle, np. w Słońcu, mogą cierpieć na autosomalny dominujący zespół napadu heliooftalmicznego (ACHOO). Okazuje się, że może to być niebezpieczne.

Aż 1 na 3 osoby ma chęć nagle kichnąć, kiedy wychodzi z ciemnego budynku na pełne światło słońca. Odruch ten, zwany odruchem fototycznego kichania, obserwuje się co najmniej od IV wieku p.n.e., kiedy to zjawisko zaobserwował starożytny grecki filozof i naukowiec Arystoteles.

To cecha genetyczna?

Według Cleveland Clinic (ACHOO) odruch fototycznego kichania jest również znany jako „autosomalny dominujący zespół zniewalającego helio-okulistycznego zespołu wybuchowego”. Według Krajowego Centrum Informacji Biotechnologii odruch ten jest autosomalnie dominującą cechą genetyczną, co oznacza, że dana osoba ma 50 procent szans na odziedziczenie tej reakcji na światło, jeśli występuje u jednego z biologicznych rodziców.

Kichanie fototyczne zwykle pojawia się po ekspozycji na jasne światło, takie jak światło słoneczne, a najczęściej podczas przechodzenia z ciemności do światła, na przykład po włączeniu światła w ciemnym pokoju.

Nie jest to wyzwalane przez specjalną długość fali światła – jest to spowodowane zmianą natężenia światła – powiedział Live Science dr David Lang, kierownik Katedry Alergii i Immunologii Klinicznej w Instytucie Chorób Układu Oddechowego w Cleveland Clinic.

Według kliniki w Cleveland, nasilenie odruchu fototycznego kichania może być różne u różnych osób. Niektórym kichanie fototyczne zdarza się tylko sporadycznie. W przypadku innych jasne światło może wywołać niekontrolowane kichanie kilka razy z rzędu.

Kichanie może być niebezpieczne?

Kichanie fototyczne jest na ogół całkowicie łagodne, ale może zwiększać ryzyko wypadku na autostradzie, lub podczas gry w piłkę na boisku.

Zdaniem doktora Williama Howlanda, dyrektora medycznego Orion Clinical Research w Austin, głównym sposobem radzenia sobie z kichaniem fototycznym jest noszenie okularów przeciwsłonecznych, gdy wychodzimy z ciemnego pomieszczenia na powietrze. Niestety leki przeciwhistaminowe, które zwykle wpływają na alergie, w tym wypadku nie pomogą.

Innym potencjalnym sposobem zapobiegania kichaniu fototycznemu jest uciśnięcie poziomo palcem rynienki podnosowej, rowka pod środkiem nosa. To trochę jak zaciągnięcie sobie wąsów palcem – powiedział Lang.

Badanie przeprowadzone w Australii w 2019 r. sugeruje, że ciśnienie to może albo przezwyciężyć podrażnienie nerwu trójdzielnego pod wpływem jasnego światła, albo zakłócać sygnały nerwowe, które mogą pomóc wywołać kichanie wzrokowe.

Źródło: livescience.com

Czytaj też: Można być pijanym nie pijąc alkoholu? Zaskakujące wyniki badań!

Grafika tytułowa: Towfiqu Barbhuiya / Unsplash