Można być pijanym nie pijąc alkoholu? Zaskakujące wyniki badań!

Okazuje się, że są na świecie osoby u których potrafią ujawnić się nagle wszystkie objawy wskazujące na wypicie sporej ilości alkoholu, a w rzeczywistości nie sięgnęły one po „kieliszek”. Jak to możliwe?

Pewna kanadyjka aż siedem razy trafiała do szpitala, bo miała zawroty głowy, czuła się jakby była pijana, choć nie piła żadnego alkoholu. Minęły długie dwa lata nim lekarze postawili jej ostateczną diagnozę: „syndrom autobrowaru”. Z kolei w Belgii pewna osoba została ukarana zarzutem prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu, mimo że nie piła alkoholu. Później została ona uniewinniona od zarzutów po tym, jak kilku lekarzy zgodziło się, że cierpi właśnie na zespół autobrowaru.

Zespół autobrowaru to bardzo rzadka i mało poznana choroba, w której drobnoustroje w jelitach same zaczynają wytwarzać alkohol. Objawy zespołu autobrowaru mają wiele podobieństw do objawów nadużywania alkoholu, takich jak senność, zmiany nastroju i wymioty. Utrudnia to dostęp do właściwej pomocy medycznej – podaje portal.

Dokładna liczba osób cierpiących na zespół autobrowaru nie jest znana, a w literaturze medycznej opisano jedynie kilka przypadków. Jak na razie naukowcom udało się ustalić, że ludzie nie rodzą się z zespołem autobrowaru. Choroba jest wywoływana przez zaburzenie mikrobiomu jelitowego.

Drożdże i fermentacja

Do produkcji napojów alkoholowych wykorzystujemy drożdże (rodzaj grzyba), które fermentują cukry w węglowodanach. W ten sposób powstaje alkohol w piwie, winie i alkoholach wysokoprocentowych.

Uważa się, że u osób z zespołem autobrowaru występuje nadmierny wzrost podobnych typów drożdży w jelitach. Powoduje to fermentację spożywanej przez nich żywności, zwłaszcza węglowodanów, takich jak chleb i cukier, i zamienia ją w alkohol.

Najsilniejszym dowodem, jaki mamy na poparcie tej hipotezy, jest to, że leki przeciwgrzybicze wydają się pomagać osobom z zespołem autobrowaru. Leki przeciwgrzybicze zabijają drożdżaki rosnące w jelitach. Kilku pacjentów cierpiących na tę chorobę zgłosiło, że te metody leczenia pomogły w ustąpieniu objawów.

U pacjentki z Kanady dieta niskowęglowodanowa pomogła również zmniejszyć liczbę „epizodów” niewyraźnej mowy i zawrotów głowy, których doświadczała.

Źródło: sciencealert.com

Czytaj też: Z Wallops Flight Facility wystrzelone zostaną studenckie eksperymenty

Grafika tytułowa: Sander Sammy / Unsplash