Gwiazda wybuchnie? Będzie widziana gołym okiem!
Naukowcy przewidują, że Blaze Star wybuchnie gdzieś pomiędzy chwilą obecną a wrześniem tego roku, stając się widoczną gołym okiem i można ją będzie łatwo znaleźć na nocnym niebie.
Według NASA Blaze Star (Płonąca Gwiazda) – oficjalnie nazywana T Coronae Borealis (T CrB) – ma znacząco pojaśnieć w okresie od chwili obecnej do września 2024 r. z +10 magnitudo (poza widzialnością gołym okiem) do +2 mag. To mniej więcej tyle samo jasności, co Polaris czyli Gwiazdy Polarnej (48. najjaśniejsza gwiazda na nocnym niebie). Warto dodać, że jest ona oddalona o 3000 lat świetlnych od naszego Układu Słonecznego i będzie widoczna gołym okiem po raz pierwszy od 1946 roku.
Płonącą Gwiazdę można znaleźć w gwiazdozbiorze Korony Polarnej, pomiędzy konstelacjami Boötesa i Herkulesa. Chociaż teraz nie będzie jeszcze widać Płonącej Gwiazdy, powinna ona stać się wyraźnie widoczna przed końcem lata.
Blaze Star to rzadki przykład nowej powracającej, co po łacinie oznacza „nową gwiazdę”. To układ podwójny gwiazd składający się z chłodnego, czerwonego olbrzyma i mniejszego, gorętszego białego karła, krążących wokół siebie. Co 80 lat czerwony olbrzym wyrzuca materię na powierzchnię białego karła, powodując eksplozję. Inne gwiazdy robią coś podobnego, ale nie w tak krótkim czasie.
Astronomowie uważają, że Blaze Star jest o krok od ponownej eksplozji, ponieważ przebiega według tego samego schematu, co dwie ostatnie eksplozje w 1866 i 1946 roku. Dziesięć lat przed obiema eksplozjami stała się nieco jaśniejsza, a następnie ponownie przyćmiona tuż przed wielkim wybuchem. Dokładnie tak się dzieje – gwiazda staje się coraz jaśniejsza od 2015 r., a następnie w marcu 2023 r. następuje widoczne przyciemnienie . Ten znajomy wzór sugeruje, że kolejna eksplozja jest nieuchronna – czytamy na portalu.
10 lutego 1946 roku Blaze Star była 600 razy jaśniejsza niż zaledwie tydzień wcześniej. Gdy jasność osiągnie szczyt, Blaze Star powinna być widoczna gołym okiem przez kilka dni i nieco ponad tydzień za pomocą lornetki do obserwacji gwiazd lub dobrego małego teleskopu.
Źródło: space.com
Czytaj też: Odkryto przełomowy antybiotyk. Oszczędza te „dobre” bakterie!
Grafika tytułowa: DALL-E