Kiedy na Ziemię spadł pierwszy deszcz? Nowe odkrycie!

Pozostałości pierwszych deszczy padających na Ziemi odnaleziono uwięzione w pierwotnych kryształach, który znaleziono w Australii.

Nowe badania wykazały, że powierzchnię Ziemi po raz pierwszy okropiło słodką wodą około 4 miliardy lat temu, czyli całe 500 milionów lat wcześniej, niż wcześniej sądzono. Zespół naukowców z Australii i Chin wykorzystał izotopy tlenu uwięzione w starożytnych minerałach, aby określić, kiedy pierwsze oznaki obecności słodkiej wody mogły zwilżyć powierzchnie naszej nowonarodzonej planety.

Na wzgórzach Jack Hills w Australii Zachodniej znajduje się najstarszy zachowany materiał ze skorupy ziemskiej. Przez 4,4 miliarda lat pierwotne minerały pozostały stosunkowo niezmienione pod wpływem ciepła i ciśnienia.

Naukowcy znaleźli dowody na istnienie najstarszych deszczów na Ziemi uwięzionych w kryształach  cyrkonu Hadean w skale, co stanowi dużą zmianę w naszym rozumieniu historii hydrologicznej planety.

Badając wiek i izotopy tlenu w maleńkich kryształach mineralnego cyrkonu, odkryliśmy niezwykle jasne sygnatury izotopowe już cztery miliardy lat temu – powiedział geolog i główny autor Hamed Gamaleldien z Curtin University w Australii.

Gamaleldien i współpracownicy wykorzystali spektrometrię masową jonów wtórnych do analizy maleńkich ziaren cyrkonu i wywnioskowali, które izotopy tlenu były obecne w magmie, z której utworzyły się kryształy.

Cyrkonie Jack Hills miały „ekstremalnie lekkie izotopowo” kompozycje, które były możliwe tylko wtedy, gdy uformowały się pod płaszczem i zostały wystawione na działanie słodkiej wody – zwłaszcza wody meteorytowej, takiej, która niedawno spadła z nieba. Zamknięte w tych kryształach mogą zatem stanowić dowód pierwszych deszczów na Ziemi, przenikających do płycizn jej nowo stwardniałej skorupy.

Hugo Olierook, geolog i współautor z Uniwersytetu Curtin, zwraca uwagę, że te badania mają konsekwencje dla wielu dziedzin nauki.

To odkrycie nie tylko rzuca światło na wczesną historię Ziemi, ale także sugeruje, że masy lądowe i słodka woda przygotowały grunt pod rozkwit życia w stosunkowo krótkim czasie – niecałe 600 milionów lat po powstaniu planety – powiedział Olierook.

Nowe badania sugerują, że suchy ląd, zbiorniki słodkiej wody, obieg wody i być może nawet życie na Ziemi pojawiły się znacznie wcześniej, niż nam się wydawało.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Nature Geoscience.

Źródło: sciencealert.com

Czytaj też: Tajemnicza konstrukcja „Seahenge”. Zostanie w końcu wyjaśniona?

Grafika tytułowa: Marc Zimmer / Unsplash