Naukowcy uwarzyli nowe piwo. Kto ma ochotę na Killer Bee?
Mikrobiolodzy w Wielkiej Brytanii właśnie stworzyli piwo przy użyciu drożdży pochodzących z wnętrzności afrykańskich pszczół miodnych, czyli tzw. „pszczół zabójców”.
Piwo pszczele uwarzyli naukowcy z Uniwersytetu w Cardiff. Odwiedzili Namibię, położoną w południowo-zachodniej Afryce, w ramach projektu badawczego, kiedy zainteresowali się pszczołami-zabójcami tego kraju. Pod wpływem kaprysu postanowili pobrać próbki Saccharomyces cerevisiae – gatunku grzyba od dawna wykorzystywanego do produkcji piwa, wina i wypieków – z mikrobiomu jelitowego pszczół-zabójców, które wymarły w sposób naturalny. Grzyb jest bardziej znany jako drożdże piwne.
Kiedy wróciliśmy do Cardiff, do przygotowania kilku partii piwa użyliśmy wyizolowanych drożdży piwowarskich Killer Bee oraz drożdży z walijskich pszczół miodnych – powiedział Les Baillie, profesor mikrobiologii w Cardiff, cytowany na portalu.
Nowy napój zespołu z Cardiff jest efektem większego projektu Pharmabees , którego celem jest zbadanie czy zapylanie niektórych roślin może prowadzić do opracowania leków zwalczających bakterie oporne na antybiotyki, czyli superbakterie. W ramach tego projektu naukowcy przewieźli i umieścili na terenie uniwersytetu ule, z których, jak mają nadzieję, można uzyskać supermiód o nowych właściwościach antybakteryjnych.
Poszukiwany browar i fundusze na badania
Buzujące piwo nie jest konkretnie częścią tego celu, ale zespół szuka teraz partnera browarniczego, który pomoże mu wprowadzić je na rynek. Stamtąd wszelkie dochody zostaną przeznaczone na finansowanie badań związanych z pszczołami.
Nasze badania nad pszczołami odkrywają, w jaki sposób miód, wosk pszczeli i inne produkty uboczne pszczeli mogą odegrać rolę w rozwiązywaniu niektórych z największych wyzwań stojących przed światem, w tym zwalczania oporności na antybiotyki i superbakterii – podsumował profesor Bailie.
Źródło: gizmodo.com
Czytaj też: Studenci z AGH Space Systems ze sporym sukcesem w USA!
Fot. Dmitry Grigoriev / Unsplash