Gorące noce zwiększają ryzyko udaru mózgu? Naukowcy ostrzegają!

Zdaniem naukowców ryzyko udaru jest znacznie wyższe w przypadku wysokich temperatur w nocy, co stwarza potencjalne zagrożenie dla zdrowia człowieka na całym świecie w miarę, jak robi się coraz cieplej.

Zestawiając temperatury w nocy z liczbą przypadków udaru mózgu odnotowanych w niemieckim mieście Augsburg na przestrzeni 15 lat, zespół naukowców kierowany przez ośrodek badawczy Helmholtz w Monachium w Niemczech stwierdził statystycznie istotny wzrost ryzyka udaru w dni, w których było wyjątkowo ciepło. rejestrowano temperatury w nocy, przy czym szczególnie narażone były osoby starsze i kobiety.

Chcieliśmy zrozumieć, w jakim stopniu wysokie temperatury w nocy stanowią zagrożenie dla zdrowia. To ważne, ponieważ zmiany klimatyczne powodują, że temperatury w nocy rosną znacznie szybciej niż temperatury w ciągu dnia – powiedziała Alexandra Schneider, epidemiolog z Helmholtz Monachium, cytowana przez portal.

Jak wyjaśniono w materiale, do badania włączono łącznie 11 037 klinicznych przypadków udaru mózgu zaobserwowanych w Szpitalu Uniwersyteckim w Augsburgu w latach 2006–2020. Ogólnie ryzyko udaru wzrosło o 7 procent podczas nocy sklasyfikowanych jako „tropikalne”.

Istnieją również dowody na większą liczbę przypadków udaru mózgu z biegiem czasu: w latach 2006–2012 gorące noce wiązały się z dwoma dodatkowymi udarami rocznie, podczas gdy w latach 2013–2020 gorące noce wiązały się z 33 dodatkowymi przypadkami rocznie. Odzwierciedla to wzrost temperatur w miarę upływu lat.

Naukowcy twierdzą, że za statystykami może odpowiadać wiele czynników, w tym większe ryzyko odwodnienia – o którym już wiadomo, że zwiększa prawdopodobieństwo udaru. Ograniczony dostęp do technologii, takich jak klimatyzacja, również może odgrywać rolę.

Podsumowując, zmiany czynników wpływających na czynniki klimatyczne, czynniki ryzyka udaru i warunki społeczno-ekonomiczne mogą z czasem przyczynić się do zwiększonej podatności na udar nocny związany z upałem – napisali naukowcy w opublikowanym badaniu.

Zespół odpowiedzialny za badanie ma nadzieję, że jego ustalenia mogą doprowadzić do ulepszonych środków zapobiegawczych. Na przykład szpitale będą mogły zaplanować dodatkową ochronę personelu na gorące noce, a osoby najbardziej bezbronne w danej społeczności będą mogły być bardziej świadome ryzyka.

Nasze wyniki jasno pokazują, że zmiany w planowaniu urbanistycznym i systemie opieki zdrowotnej są niezwykle ważne, aby zmniejszyć ryzyko stwarzane przez rosnące temperatury w nocy – powiedział Cheng He, epidemiolog z zespołu badawczego Hemholtz w Monachium.

Wyniki badania opublikowano w European Heart Journal.

Źródło: sciencealert.com

Czytaj też: Alkohol i długie loty samolotem wpływają na serce? Nowe badania!

Grafika tytułowa: David Matos / Unsplash