Burze słoneczne to nie tylko piękne zorze. To także poważny kłopot dla zwierząt
Burze słoneczne tworzące zorze polarne wpływają na pole magnetyczne Ziemi i mogą spowodować, że gatunki wędrowne, takie jak wiele wielorybów i ptaków mogą zgubić właściwą drogę.
Najpotężniejsza burza słoneczna od co najmniej 20 lat wysłała olśniewające zorze polarne na niebie nad USA, Europą i Azją. Choć tak piękne dla ludzi to jednak mogły mieć mniej przyjemny wpływ na organizmy, które wykorzystują ziemskie pole magnetyczne jako mapę drogową. Siła ziemskiego pola magnetycznego zmienia się w ciągu dnia.
W miarę obrotu Ziemi różne części jej powierzchni doświadczają nieco innego pola magnetycznego, w zależności od tego, jak są zwrócone w stronę słońca – tłumaczy dr Eric Gulson-Castillo z Uniwersytetu Michigan.
Poza tymi typowymi zmianami intensywne burze słoneczne mogą powodować dramatyczne wahania. Gulson-Castillo twierdzi, że ta niespójność wpływa na zdolność zwierząt do wiarygodnego interpretowania i wykorzystywania wskazówek pochodzących z pola magnetycznego.
Fizyk Klaus Heinrich Vanselow z Uniwersytetu w Kilonii w Niemczech twierdzi, że kiedy około dwie dekady temu zaczął badać, czy burze słoneczne zakłócają spokój wielorybów, to wiele osób w to powątpiewało. Jednak jego badania wykazały, że aktywność słoneczna może mieć wpływ na około 20 procent wyrzuconych na brzeg kaszalotów ( Physeter makrocephalus ) na Morzu Północnym.
Inni badacze zaobserwowali korelacje między wyrzuceniem na brzeg wieloryba szarego (Eschrichtius solidus) a plamami słonecznymi związanymi z burzami słonecznymi.
W przypadku wielorybów szarych, którym przyglądaliśmy się, prawdopodobieństwo utknięcia na mieliźnie wzrastało czterokrotnie w dniu, w którym promieniowanie słoneczne emitowane przez Słońce było bardzo wysokie – powiedział Jesse Granger doktorant na Duke University.
Inne badania wykazały, że zakłócenia pola magnetycznego powodują, że niektóre gatunki ptaków wędrownych zbaczają ze swoich normalnych tras . W przypadku takich wahań rudzik zwyczajny (Erithacus rubecula) również jest mniej aktywny w nocy, a gołębie pocztowe czasami się gubią się. Najnowsze badania Gulsona-Castillo na ten temat wykazały, że mniej ptaków migrowało podczas silnych zjawisk pogody kosmicznej, a te, które to robiły, miały większe trudności z nawigacją.
Kiedy zwierzęta się zdezorientują i zgubią drogę, może to mieć katastrofalne skutki. Naukowcy uważają, że właśnie to przydarzyło się 29 kaszalotom, które utknęły na Morzu Północnym po burzach słonecznych w 2016 r.
W miarę zbliżania się maksimum aktywności słonecznej, kiedy aktywność burz słonecznych osiąga szczyt, Granger sugeruje, że liczba wielorybów wyrzuconych na brzeg może wzrosnąć co najmniej przez kilka następnych lat.
Źródło: scientificamerican.com
Czytaj też: Mama z dzieckiem w ogrodzie natknęły się na prawdziwy skarb
Grafika tytułowa: Todd Cravens / Unsplash